Автор Олена Коваль, учитель основ християнської етики Тернопільської ЗОШ І–ІІІ ст. № 28
Мета
освітня: пояснити поняття «відважність»,«мужність»; на прикладі життя Давида показати його ставлення до Бога і до свого народу; показати, як любов до Бога і до народу додавала Давиду сил, мужності, відваги у житті;
розвивальна: довести, що всі перемоги, які здобував Давид, були звершені завдяки великій довірі Богові, любові до Нього і до свого народу (саме ці якості розвивати в учнів);
виховна: виховувати, прищеплювати любов до Бога, відважність, мужність, любов до людей.
Біблійне джерело: 1 Сам. 16:11–12, 18, 21; 17:1–27, 31–52а; 2 Сам. 5:4–5, 17–25; 8:1–14.
Ключовий вірш: «Будь сильний (мужній) та відважний. Не бійся й не лякайся, бо з тобою Господь, Бог твій, у всьому, де ти будеш ходити» (Іс. Нав. 1:9).
Обладнання уроку: Святе Письмо (для кожного учня), дитячі Біблії, біблійні довідники і словники (для кожної команди), кольорові ілюстрації до біблійних історій, презентація, ноутбук, екран.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Організаційний момент.
Вітання. Молитва. Пісня
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Актуалізація опорних знань
Учитель. Ось ми бачимо: Північно-Льодовитий океан. Серед вічної мерзлоти, криги, льоду просувається криголам. Як це відбувається? Адже лід скував усе навколо, холод, сніг… Хіба можливий якийсь рух?.. Криголам не стоїть на місці, ніс його повільно врізається в кригу, вона розламується, а криголам, не сповільнюючи хід, пливе далі.
Звичайно, на криголамі є команда: капітан, його помічники; стерничий, що керує кораблем; вахтові, що несуть вахту. Можна порівняти цю ситуацію з тим, як люди здобувають знання, освіту. Є багато чого ще не вивченого, не дослідженого. Це незнання на вигляд як крига. Але, коли люди перед тим незнанням не пасують, а докладають максимум зусиль («прорізають лід незнання»), то поступово просуваються вперед й набувають усе нових і нових знань, умінь, навичок.
Ми теж хочемо мати хороші знання, тому просто зараз на уроці вирушимо в подорож, щоб розбити кригу незнання, узнати щось нове. Рухатись будемо на криголамі, що має назву «Мужність». На ньому нестимуть вахту три команди. Зараз оберемо капітана команди і його помічника (учні обирають за бажанням або голосуванням, або іншим способом).
Час від часу капітан викликатиме одного або декількох членів команди, щоб доповіли йому і всьому екіпажу про здобуті знання їхньої команди. Це розбиватиме кригу незнання, і наш криголам буде просуватися вперед. Отож, вирушаємо в подорож!!!
ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку
IV. Сприйняття, вивчення нового матеріалу
Учитель. Як ви розумієте, що таке відважність, мужність?
Відповіді учнів (записують у словничок): відважність — сміливість, хоробрість, безстрашність; мужність — хоробрість, наявність непохитного духа, що проявляється у небезпеці.
Капітан. Усі приготування зроблено. Розпочинаємо нашу подорож, відчалюємо від берега.
I етап
Помічник роздає завдання для кожної команди.
1‑ша команда дістає завдання прочитати про дитячі і юнацькі роки Давида (це може бути біблійний довідник, дитяча Біблія або Святе Письмо — 1 Сам. 16:11–12, 18, 21; 17:34–36 — невеличкі тексти); розповісти про це всьому екіпажу (класу).
2‑га команда дістає завдання прочитати про битву Давида з Голіятом (із Дитячої Біблії або з 1 Сам. 17:1–27, 31–52) і розповісти про це всьому екіпажу (класу).
3‑тя команда має завдання прочитати з дитячої Біблії або з біблійного довідника чи з 2 Сам. 5:4–5, 17–25; 8:1–14 про те, яким царем був Давид, і розповісти всьому екіпажу.
Помічник капітана викликає за чергою кожну команду.
Очікувана розповідь 1‑ї команди. Давид, його батьки й уся родина проживали в містечку Вифлеєм. Отже, народився він у Вифлеємі. У сім’ї було восьмеро синів, Давид — наймолодший. Батько Єсей доручив йому пасти вівці. Давид любив батька і тому слухався його. З біблійного довідника ми дізналися, яка це нелегка справа доглядати отару. Слід було підшукувати хороші пасовиська, водити овець до водопою, захищати від хижих звірів. З Першої книги Самуїлової дізнались про те, що Давид не раз уступав у битву з левом, із ведмедем. Він був таким відважним, що брав лева за гриву і видирав овечку з його пащі, а у ведмедя кидав камінцем із пращі й так рятував вівцю. А ще він дуже любив співати і грати на арфі.
Очікувана розповідь 2‑ї команди. Ми прочитали Першу книгу Самуїлову, 17‑й розділ, і відповідну історію з дитячої Біблії. Филистимляни пішли війною на Ізраїль, тому цар скликав усіх молодих чоловіків на війну. У військо були забрані троє старших братів Давида, він же на той час був при отарі. Батько попросив його віднести братам їхню улюблену їжу. Давид виконує доручення батька, приходить в табір ізраїльтян до братів. У цей час бачить, як стають лави филистимлян, а навпроти них — лави ізраїльтян. Раптом із филистимського війська виходить велетень триметрового зросту й починає зневажати, ображати, обзивати ізраїльських воїнів. Вони ж усі втікали перед ним та дуже лякалися. Велетень Голіят щоразу робив їм виклик: «Нехай вийде до мене одноборець, і ми будемо битись. Якщо він переможе мене і вб’є, то ми будемо вам рабами, якщо ж я його переможу і вб’ю, то ви будете нам за рабів». Він мав повне військове спорядження, яке важило понад сто кілограмів, і зброєноша ніс перед ним великий щит. Але найбільше він зневажав Бога. Коли Давид це все почув і побачив, то обурився: «Хто це собі дозволяє так зневажати Бога і Його військо? Це війна Господа, і Він сьогодні дасть нам перемогу!» Давид сказав, що піде битися з Голіятом. Його привели до царя, який дав йому щит, шолом і меч, але Давид не міг рухатись у такому важкому спорядженні. Пояснив, що не звик до такого. Натомість узяв за звичкою камінець, уложив його в пращу, розкрутив пращу над головою… Камінець із величезною швидкістю вилетів із пращі, уп’явся в чоло велетня, а той упав на обличчя своє на землю. Давид же, не гаючи часу, підбіг, вихопив Голіятів меч і ним же відрубав йому голову. В цей час филистимляни почали тікати, а ізраїльтяни погналися за ними. Таким чином, завдяки відважності, мужності Давида, завдяки його любові до Бога і бажанню захистити ізраїльське військо та свій народ, була здобута перемога над ворогами. Після того як Давид у двобої переміг велетня Голіята, він став народним улюбленцем і героєм.
Очікувана відповідь 3‑ї команди. Ми прочитали відповідні історії з дитячої Біблії, Другу книгу Самуїлову, 5–9 розділи, та інформацію з біблійного довідника. В одній із війн загинув цар Саул. За Божим повелінням пророк Самуїл помазує Давида на царювання. Як царю йому довелося воювати в багатьох війнах. Наприклад, ми прочитали, як він запитує в Бога: «Чи дожену вороже військо і чи переможу?» Бог відповів: «Доженеш і переможеш». Давид молився, запитував у Бога, усе робив за Божими порадами. У цьому полягав секрет усіх його перемог. Він так любив Бога, що зробив усе можливе, щоб перенести Божий ковчег до Єрусалима, зібрав усі необхідні матеріали для побудови Божого храму. Все життя піклувався про Мефівошета, який був калікою. Також керувався Божими заповідями, видавав мудрі закони й чинив справедливо. Загалом Давид царював 40 років.
Капітан. Криголам наш проторував уже чималий шлях.
Помічник. Усі команди доклали багато зусиль, щоб розбити кригу незнання. Вами було досліджено життя Давида від дитинства до старості.
Капітан. Але попереду ще далека дорога, рухаймося далі.
II етап
Помічник. Кожна команда визначає якості характеру Давида в певний період його життя.
Для 1‑ї команди — на ватмані зображений Давид, що грає на арфі, а поруч пасуться вівці. На контурах овець треба написати якості характеру Давида, притаманні йому в дитячі і юнацькі роки (наприклад, любов до Бога, любов до батька, послух, сміливість, безстрашність, відважність, мужність, музикальність…).
Для 2‑ї команди — зображений щит Голіята, а на ньому його негативні якості характеру. Команді треба влучити в щит, тобто на кожну негативну якість Голіята прикріпити позитивну якість характеру Давида (наприклад: віра в божків-ідолів — віра в Бога; зневага Бога — любов до Бога; приниження, насмішки над народом — любов до свого народу; зверхність, зарозумілість — послух перед Богом; гордість — смирення; самовпевненість — надія на Бога; нестриманість, грубість, нахабність — відважність, мужність, самопожертва…).
Для 3‑ї команди — зображена корона царя Давида. На місце діамантів треба прикріпити якості характеру Давида як царя (наприклад, любов до Бога, до свого народу, відважність, мужність, милосердя, справедливість…).
Учитель. Які ж якості характеру були в Давида все його життя?
Очікувані відповіді учнів. Любов до батька, любов до Бога і до свого народу, мужність, відважність, справедливість.
Учитель. У перекладі з грецької мови слово «патрос» означає «батько», а любов до батька і до свого народу, до Вітчизни — це патріотизм (учні записують визначення в зошити). Патріотизм — любов до Батьківщини, відданість своєму народові, готовність заради них на жертви і подвиги; усвідомлення відповідальності перед Богом за долю народу. Цю якість характеру бачимо в житті Давида від дитинства до кінця його життя: у дитинстві — це любов до Бога, до батька, навіть до овець, яких доглядав і захищав, відважність; у юнацькі роки, коли вийшов на двобій із Голіятом — ним теж рухала любов до Бога, до свого народу, готовність жертвувати собою, захищаючи інших, мужність; у зрілі роки, коли був царем, ще більше виявляється відважність, мужність, патріотизм. Давид захищає свій народ, отримуючи перемоги у війнах, і це завдяки любові до Бога й тісному спілкуванню з Ним. І ту мужність, яку він мав, захищаючи овець, б’ючись із велетнем, виходячи на війни проти ворожих військ, йому давав тільки Бог. На всі ці подвиги його надихала любов до Бога.
Капітан. Продовжуємо далі просуватись на криголамі. До речі, пригадаймо, що наш криголам називається «Мужність».
III етап
Помічник. На цьому етапі, розбиваючи кригу незнання, будемо розучувати ключовий вірш. Кожна з команд, виходячи на ніс криголама, має можливість вибрати з того, що тут є (а це кольорові ілюстрації, малюнки, аплікації, розмальовки, схеми, карти) певний матеріал, який їм допоможе представити ключовий вірш.
Перша команда, для прикладу, може взяти малюнок, де зображений двобій Давида з Голіятом (або ж інший малюнок), написати на ньому ключовий вірш, розрізати його, зробивши, так би мовити, пазли. Потім слід продемонструвати це, прочитавши вірш: «Будь сильний (мужній) та відважний. Не бійся й не лякайся, бо з тобою Господь, Бог твій, у всьому, де ти будеш ходити». Далі пояснити, що Давид дуже ризикував, але він мав у своєму серці велику любов і того непохитного духа, що виявився в небезпеці.
Друга команда серед запропонованих могла б, наприклад, віднайти виріб сплетене серце, написати на ньому ключовий вірш, потім продемонструвати і прочитати його (можуть пояснити, що в серці Давида була переплетена любов до Бога з любов’ю до людей, відважність і мужність). Команда і клас читають ключовий вірш уголос.
Третя команда теж відшукує і може взяти виріб — два серця з’єднані хрестом (пояснюють, що серце народу і серце Давида були поєднані Богом, тому він був таким мужнім). І клас, і команда ще раз прочитують вірш уголос.
IV етап
V. Практичне застосування
Помічник. Пригадайте тих людей, історичних осіб, про яких ви знаєте з історії, літератури, сьогодення, які були відважними, мужніми, хоробрими і патріотами. Приклад однієї з команд — це герої Небесної Сотні. Ці люди були відважними, мужніми, першими встали, щоб відстояти інтереси своєї країни, поклали своє життя за кращу долю своїх земляків. Приклад іншої команди — Володимир Великий, який приніс християнство на наші землі, хрестив людей, бажаючи, щоб вони були християнами й мали світле майбутнє. Приклад третьої команди — Ярослав Мудрий, який дбав про освіту і культуру свого народу, і за його часів християнство в країні поширилося і зміцніло. І Володимир Великий, і Ярослав Мудрий мали неабияку відважність, мужність, патріотизм, бо долали великі труднощі й перешкоди не заради свого кращого життя, а заради народу. Якраз тут виявилася їхня непохитність, стійкість, мужність!
Капітан. І цей етап подорожі подоланий успішно.
V етап
VI. Осмислення, закріплення навчальних досягнень
Учитель. Отже, що таке відважність, мужність, патріотизм? (Відповіді учнів.)
Учитель. Чи можна сказати, що Давид був мужнім, відважним, був патріотом?
Очікувані відповіді учнів. Так. Давид був хоробрим, сміливим, мужнім і відважним усе життя. Ці якості він мав, бо все своє життя покладався на Бога, вірив у Нього, довіряв Йому. В такому разі Бог запевняє людину, що є поруч із нею, і тому вона виявляє відвагу, хоробрість, мужність. Давид ризикував своїм життям, коли бився з велетнем, готовий був покласти своє життя заради свого народу. Коли був царем, постійно звертався до Бога за допомогою, за порадою, щоб перемагати ворога, дбав про людей. Також підпорядковував свої інтереси інтересам народу.
Учитель. А як ви розумієте ключовий вірш? (Відповіді команд або окремих учнів.)
Учитель. А наш Спаситель Ісус Христос був мужнім та відважним? Чи пожертвував Він Своїм життям заради спасіння інших?
Очікувані відповіді учнів. Так! Він був надзвичайно відважним і мужнім! Щоб пройти такі тортури, катування, розп’яття на хресті, потрібна велика мужність, повна довіра Отцю Небесному. Він віддав Своє життя, щоб звільнити людей від гріхів, помер на хресті — поклав душу свою, щоб спасти грішників. Відважність, мужність, любов Ісуса Христа є найбільшою. Він довів це Своїм жертовним життям і Своєю смертю.
Учитель. Позаду розбито багато криги незнання. Залишається лише останній етап.
VI етап
VII. Підбиття підсумків
Учитель. На прикладі життя Давида ми побачили, що справжня мужність, відважність, патріотизм без любові до Бога неможливі. Спочатку — любов до Бога. Тоді Він дарує любов до людей, дає мужність, відвагу. Бог вливав Свою любов у серце Давида. А він виявляв її щодо людей. Тому не раз жертвував собою, своїм життям, б’ючись із Голіятом, воюючи з ворогами, які нападали на країну. З дитинства до старості Давид любив Бога, любив батька, свій народ. Без любові до Бога мужність, відважність, патріотизм стають фанатизмом.
Завдяки тому, що зробили герої Небесної Сотні, ми маємо мир у країні (хоча не на всій території). Завдяки нашим попередникам, ми маємо сьогодні в нашій країні певний рівень життя. Якби не жертовність, хоробрість і патріотизм цих людей, ми не мали б у нашій країні тих позитивних досягнень, які є сьогодні. І молодому поколінню теж треба виростати мужніми, відважними, не пасувати перед труднощами, бути патріотами своєї країни. Нашій державі дуже потрібні такі люди, які б любили не на словах, а на ділі Бога, свій народ, свою землю.
А завдяки всьому тому, що зробив Ісус Христос, життя людей змінилося і змінюється на краще й у наш час.
Також ми вивчили ключовий вірш. Зрозуміли, що Сам Бог наказує нам бути сильними, не боятися і не лякатися. І Сам Бог запевняє нас, що буде з нами скрізь, на кожному кроці у нашому житті…
Капітан. На нашому криголамі ще є юнга і він хоче подарувати нам вірш поета Василя Симоненка, дещо перефразувавши його.
Юнга. Я вперше був за дальніми морями,
Чужих доріг раніше не топтав.
В своїм краю під буйними вітрами
Щасливим я і вільним виростав.
Мене ліси здоров’ям напували,
Коли бродив у їхній гущині,
Мені поля задумливо шептали
Свої ніким не співані пісні.
Коли не вмів ще букваря читати,
Ходив, як кажуть, пішки під столом,
Любить людей мене навчила мати
І рідну землю, щоб там не було.
Чужих країв я ще і не бачив,
Принад не знаю їхніх і окрас,
Та вірю серцем щирим і гарячим:
Нема землі такої, як у нас!
Капітан. Наша подорож на криголамі «Мужність» добігає кінця. Усі команди попрацювали дуже добре, доклали максимум зусиль, була розбита крига незнання і криголам дістався до берега.
VIII. Домашнє завдання (за бажанням)
Учитель. Перш ніж зійти на берег, запишіть те завдання, яке ви зможете виконати вдома: вивчити напам’ять ключовий вірш; прочитати з Біблії 1 Сам. 16:11–1; 17:1–52; 2 Сам. 5:4–25; 8:1–14, а тим, хто хоче мати найвищу оцінку, написати твір-роздум про відважність і мужність одного з патріотів України.
Пісня «Ми сьогодні мандрували»
Ми сьогодні мандрували цим щасливим, Божим днем.
Негаразди обминали, то ж подякуєм за те.
Ангел Добрий, Ангел Світлий від лихого нас беріг,
У щоденній ми молитві просим, щоб благословив.
Боже дякую Тобі! Боже дякую Тобі!
Боже любий, Боже милий, за все дякую Тобі! (2 р.)
Сонце голову схиляє перед Господом небес.
Бачить все Господь і знає, де є Бог там все гаразд.
Все дароване щоденно ми приймаєм від Творця
І подяку повсякденно посилаєм до Отця.
Капітан. За злагоджену, сумлінну працю для кожного члена екіпажу є подарунки — це цукерки «Сніжок» і різні льодяники.
Помічник. А зараз сходимо на берег і дякуємо Богові за подорож.
Молитва
Учитель. На цьому наша подорож завершена.