Автор Олена Коваль, старша учителька основ християнської етики Тернопільської ЗОШ І–ІІІ ст. №28
Мета
навчальна: на прикладі притчі про блудного сина показати, що таке любов, милість і благодать Отця Небесного;
виховна: виховувати в підлітків бажання жити свято, чинити діла, які б свідчили про їхню любов до Бога як до милосердного Батька;
розвивальна: розвивати в підлітках бажання наближатись до Бога й будувати особисті стосунки з Ним як із Небесним Батьком.
Головна істина уроку: Ісус Христос у цій притчі показав, що Бог є Батьком, Який виявляє незаслужену милість, безумовну любов, Свою благодать до людини, що щиро розкаялась.
Біблійна основа: Лк. 15:11–32.
Ключовий вірш: «Бо спасенні ви благодаттю (милістю Отця) через віру, а це не від вас, то дар Божий…» (Еф. 2:8).
Допоміжний вірш: «Я вічним коханням тебе покохав, тому милість тобі виявляю!» (Єр. 31:3).
Обладнання: Святе Письмо для кожного учня; картки з біблійними посиланнями; кольорові ілюстрації1; відеоматеріал «Добра Звістка для всіх народів» (візуальна гармонізація Четвероєвангелія) — «Притча про блудного сина»; короткометражний християнський фільм про сучасного блудного сина2.
Література
1. Біблія (пер. проф. Івана Огієнка). — Донецьк : ОБФ «Східноєвропейська місія», 2013.
2. Генри Кларенс Тиссен. Лекции по систематическому богословию. — СПб : Логос, 1994.
3. Леон Моррис. Теология Нового Завета. — СПб : Библия для всех, 1995.
4. Майкл К. Армор. Провідник до Біблії: часи, сюжети. — Донецьк : ОБФ «Східноєвропейська місія», 2009.
О благодате! Ти спасла
Мене від тисяч бід:
Був мертвим — Бог життя послав,
Сліпим був — бачу світ.
Я стільки горя пережив,
Незгод і чорних днів,
Та знав — зі мною Ти завжди,
Ведеш в Отцівський дім.
Джон Ньютон
«Дивовижна благодать»
Переклад Є. Рудницької
ПЕРЕБІГ УРОКУ
I. Вступна частина
Привітання. Молитва. Пісня.
II. Мотивація навчальної діяльності
III. Засвоєння нових знань, формування основних умінь і навичок
Учитель. Не раз буває, що нам характеризують якусь людину як погану, ненадійну тощо. Через певний час стається так, що ми знайомимося з цією людиною і бачимо, що вона зовсім не така, якою її описали. Тоді ми вже самі переконуємось, що це чесна, сумлінна, відповідальна людина, яка має хороший характер. Навіть можемо стати друзями на все життя. І потім щиро дивуємось: як про таку хорошу й добру людину можна було говорити зовсім протилежне.
Сьогодні розглянемо подібну ситуацію, коли молодий чоловік мав погане уявлення про іншу людину, а та виявилась хорошою, люблячою і доброю.
Я лише почну читати цю історію. Якщо ж ви її вже чули, то ваше завдання повідомити, про кого вона розповідає.
Учитель читає так, щоб учні не бачили місця з Біблії.
«У чоловіка одного було два сини. І молодший із них сказав батькові: «Дай мені, батьку, належну частину маєтку!» (Лк. 15:12).
На цей момент може бути піднято вже багато рук. Очікувані відповіді учнів: «Це притча про блудного сина».
Учитель. Молодці! Правильно!
Лише після цього учні записують посилання на біблійну історію — Лк. 15:11–32 — «Притча про блудного сина», або «Притча про милосердного батька».
Далі вчитель дає завдання учням читати кожному по одному віршу з Євангелії від Луки 15:12–24.
Учитель. Тема нашого уроку «Любов, милість і благодать Небесного Батька». Уривок, який був зачитаний, нагадує про щире покаяння молодшого сина. Ви щойно читали, як блудний син пішов від батька в далеку країну, розтратив там усі гроші, живучи безпутно. Але настав момент, коли він отямився, прозрів, опам’ятався. Адже був самотній, серед свиней, голодний і бажав хоча б чимось наповнити свій шлунок. Тоді він ухвалює рішення: «Встану і піду до батька свого…» (Лк. 15:18). «І, вставши, пішов до свого батька» (Лк. 15:20). Це правдиве, щире покаяння, бо було рішення і виконання його — повернення до батька, додому. Прийшовши, він висловив це своїми устами: «Прогрішився я, отче, проти неба та супроти тебе… Недостойний я вже зватись сином твоїм; прийми ж мене, як одного зі своїх наймитів» (Лк. 15:21).
Учні читають уривок Лк. 15:25–32.
Учитель. Далі Євангеліє звертає нашу увагу на те, яким є батько. Він виглядає свого сина, прощає. Говорить, що цей син був пропав (пішов, віддалився від дому), а тепер знайшовся (тобто повернувся).
Інтерактивне заняття «Обміняйтесь думками» (робота в парах 3–5 хв.)
Питання для обговорення: «Яким є батько у цій притчі? Що він робить?»
Після закінченні часу на обговорення кілька пар діляться своїми відповідями з усім класом. Учитель записує їхні відповіді на дошці у вигляді схеми:
Учитель. Ви правильно помітили, яким є батько. Він не змінився: любив і продовжує любити. Виявляє до сина безумовну любов, не говорить, приміром: «Повернеш гроші, тоді вертайся додому». Він любить сина таким, який він є, беззастережно, і не може не дарувати йому свою любов.
Також ви правильно зазначили, що батько виявляє милість, милосердя до блудного сина. Він прощає, приймає його. Милосердя — це чеснота, завдяки якій людина допомагає іншій не з вигоди, а з внутрішньої душевної потреби; готовність простити когось через співчуття й любов до нього.
Милість — добре ставлення, повна довіра, прихильність до кого-небудь.
Як бачимо, батько через свою милість прощає гріхи блудного сина, забуває, не згадує їх, не говорить про заслужене покарання. До того ж, батькова милість повертає все, що втратив блудний син, відновлює його в правах спадкоємця: дає новий одяг, нове взуття, перстень. Усе це свідчить, що батько приймає його не як наймита, а як повноправного члена сім’ї.
Також батько проявляє благодать до свого сина. Благодать — це незаслужена милість, дар (подарунок). Це слово складається з двох слів: старослов’янського «благо» (добро) і «давати». Коли милість забирає заслужене покарання, то благодать дає те, чого не заслужив — виправдання. Милість повертає все, що втратив, а благодать дає те, чого ніколи не міг би заслужити. Благодать — це сила, яка дає життя посеред смерті. «Бо цей син мій був мертвий — і ожив…». Також син не мав правильного уявлення про свого батька, не знав його. Він думав, що батько щось від нього приховує, не хоче дати, бажає йому зла тощо. Урешті-решт переконався, що батько любить його, виявляє до нього милість і благодать, на які він не заслуговує.
Перегляд відео «Притча про блудного сина» з візуальної гармонізації Четвероєвангелія (за відсутності відеоматеріалу можна використати кольорові ілюстрації).
Доки учні дивляться відео, учитель прикріплює на дошку схему «Якості Бога, про які ми дізнаємося зі Святого Письма»
Якщо дозволяє час, учні можуть зачитувати певні тексти зі Святого Письма, які роздав учитель, і самі доходити висновків, яким є Бог. Тоді учитель лише записує це на дошці у вигляді схеми.
1. Повт. Зак. 33:27 — Предвічний
2. Повт. Зак. 32:4 — Вірний, справедливий, праведний
3. Бут. 17:1 — Всемогутній
4. Пс. 145:9 — Добрий, милосердний
5. Ів. 21:17 — Всезнаючий (все відає)
6. Лев. 19:2 — Святий
7. Єр. 23:24 — Бачить усе
8. 2 Тим. 2:13 — Вірний
9. Вих. 34:6–7 — Многомилостивий, довготерпеливий, правдивий.
Опісля учні порівнюють дві схеми й доходять висновку, що Бог є Батьком Небесним для людей. І молитву «Отче наш» ми починаємо звертанням до Бога як до Батька.
Учитель. Розповідаючи притчу про блудного сина, Ісус Христос говорить, що батько в цій притчі символізує Отця Небесного. Блудний син — грішну людину, що повернулась спиною до Бога (свого Батька) і віддаляється від Нього. Кожній людині, яка йде цим шляхом, спершу треба зупинитись, потім вирішити повернутись на 180 градусів і йти до Небесного Батька. Такий учинок у Святому Письмі називають «покаянням», бо всі згрішили (Рим. 3:23), а отже, і всім потрібно розкаятись. А далі Небесний Батько по Своїй безумовній любові, милості та благодаті прощає гріхи людям, забуває, не згадує. Те, що заслужили (покарання), милість Отця забирає назавжди. Те, чого не заслужили (виправдання), дарується дітям Божим навічно через Божу благодать. Милість стирає всі борги з рахунку грішника, благодать дарує як подарунок праведність Ісуса Христа.
Гра «Поворот на 180 градусів»
Учитель просить учнів повернутись до нього спиною. Запитує, чи вони можуть бачити його обличчя, чи можуть повторювати його дії? Робить деякі рухи руками, але учні не бачать їх, і тому не можуть повторити. Далі вчитель просить дітей повернутися на 180 градусів, тобто обличчям до нього. Тепер просить повторювати все, що він робить:
1. Піднімає праву руку — учні теж.
2. Говорить: «Привіт!» — учні повторюють.
3. Усміхається — вони теж.
4. Тисне руку тому, хто праворуч, — повторюють.
5. До того, хто ліворуч говорить: «Радий тебе бачити!» — учні повторюють.
Учитель. Чи тепер легко повторювати за мною? Так, тому що ви мене бачите. Ось у мене в руці дорожній знак «Місце для розвороту» (демонструє). Він нам нагадує, що в житті потрібно залишити гріх та рухатися в протилежному від нього напрямку. Нагадує те, що зробив блудний син. Він розкаявся, змінив своє уявлення про батька, повірив в його безумовну любов, милість, і тепер він справжній син.
Перегляд і обговорення відео про сучасного блудного сина.
Вивчення ключового вірша
Учитель запалює свічку. Передаючи її від одного учня до іншого, повторювати по одному слову з ключового вірша.
IV. Закріплення навчальних досягнень
Запитання для обговорення:
- Яким є батько в тій притчі, яку ми сьогодні вивчали?
- Чи знав блудний син свого батька, яким він є насправді?
- Чому блудний син покаявся?
- Як довідатися, що покаяння людини справжнє?
- Що надбав блудний син, повернувшись додому?
- Що Ісус Христос цією притчею хоче розповісти нам про Бога?
- Що таке безумовна Божа любов?
- Що таке милість і благодать Отця Небесного?
- Що між ними спільного, а що відмінного?
Один із учнів може продемонструвати: він іде від вікна (від світла) вглиб кімнати (у темряву), але потім зупиняється, повертається на 180 градусів і йде від темряви до світла. Так сталось і в житті блудного сина.
V. Підсумок
Покаяння — це зміна напрямку в житті, коли людина повертається спиною до темряви, до гріха, а обличчям до світла, до Бога. Це коли людина змінює своє уявлення про Бога, змінюються її думки й мислення. Можливо, ви раніше не знали, що Бог є нашим Батьком, хоч і молилися: «Отче наш…». Але сьогодні переконалися, обговорюючи якості Бога, які нам відкриває Святе Письмо, роздумуючи над притчею, що Бог бажає нам лише добра, чекає на наше прозріння, навернення. Він як батько любить нас безумовною любов’ю, часто являє до нас милість і дарує Свою спасительну благодать у вигляді подарунка, який ми не заслужили і не могли його заслужити. Нам просто потрібно прийняти цей подарунок із вдячністю і надалі пам’ятати, що це подаровано нам «…не від діл», а по великій Божій милості і благодаті. Бо Бог є Любов!
VI. Домашнє завдання
1. Прочитати Лк. 15:11–32, урок 18 із підручника (Жуковський В. М., Николин М. М., Филипчук С. В. Основи християнської етики. — К. : Літера, 2010);
2. Пригадати діла милосердя, які чинили інші стосовно вас, керуючись безумовною любов’ю, або які робили ви для своїх ближніх. За бажання написати твір-роздум «Вияв безумовної любові до ближніх».
Додаток
Тест на повторення
1. Про скількох синів ідеться в притчі?
а) про одного;
б) про двох;
в) про трьох.
2. Хто з синів виявився непокірним, неслухняним (блудним)?
а) старший;
б) середній;
в) молодший.
3. На що блудний син витратив час і гроші?
а) вклав у прибуткову справу;
б) розпочав власний бізнес;
в) витратив їх, живучи безпутно.
4. Ким став працювати блудний син, коли в нього закінчились гроші?
а) фермером;
б) свинопасом;
в) продавцем на ринку.
5. Що зробив блудний син, коли почав голодувати?
а) переосмислив ситуацію, у якій опинився;
б) згадав, що наймані працівники в домі батька живуть краще, ніж він зараз;
в) зрозумів, що не заслуговує бути прийнятим знову в родину на правах сина;
г) покаявся перед Богом і батьком;
д) вирішив попроситися до батька в найми;
е) усе вищеперераховане.
6. «А коли він далеко ще був, батько вгледів його і переповнився…»
а) гнівом;
б) ненавистю;
в) співчуттям (жалем).
7. Що подарував батько синові, який повернувся?
а) одежу, головний убір, сандалі;
б) одежу, перстень, сандалі;
в) одежу, накидку, перстень.
8. Де був старший син, коли молодший повернувся?
а) на полі;
б) випасав отару;
в) спілкувався з друзями.
9. Хто був незадоволений поверненням блудного сина?
а) його друзі;
б) родичі;
в) старший брат.
10. Ким хотів бути молодший син, повернувшись додому?
а) наймитом;
б) старшим сином;
в) управителем.
11. Чому старший син повинен був радіти?
а) що молодшому брату подаровано новий одяг;
б) що йому подарували золотий перстень;
в) що брат був пропав і знайшовся.
12. Яким є Бог згідно з вивченою притчею?
а) грізним суддею, який тільки те й робить, що карає людей;
б) Небесним Батьком, який готовий простити, якщо людина кається;
в) байдужим до життя людей.
13. Що таке безумовна любов?
а) це коли кажуть: «Буду тебе любити, коли змінишся і станеш кращим»;
б) це коли тебе приймають таким, який ти є, і не ставлять ніяких умов;
в) це коли іншим байдуже до тебе і твого життя.
14. Що таке милість?
а) готовність допомогти кому-небудь;
б) прощення іншої людини з причини співчуття, любові до ближнього;
в) дві попередні відповіді.
15. Що є причиною того, що Бог прощає грішника?
а) добрі вчинки грішної людини, якими Бог захоплюється;
б) подарунок від Отця Небесного — Його благодать.
16. Поясни, як ти розумієш ключовий вірш уроку.