Автор Галина Левицька, м. Ізяслав, Хмельницька обл.
Мета: спонукати дітей до самостійного читання Біблії, до налагодження особистих стосунків із Богом.
I. ІСУС І ПЕТРО
Виклад уроку
- Перша зустріч Симона з Ісусом (Ів. 1:42)
Андрій, який уже познайомився з Ісусом, приводить до Нього свого брата Симона.
Значення імені: Симон (Шимон) походить від слова шамат — слухати і слухатися.
Ісус каже: «Ти Симон, але будеш зватися Кифа, що значить камінь». По суті: «Ти той, хто навчиться слухати і слухатися, і в результаті цього послуху ти станеш подібним до каменя». Цими словами Ісус сказав Симонові, що Він знає про нього все, знає його бурхливий, непостійний характер. Але Ісус також знав, що з часом характер Симона набуде твердості каменя.
Петро був завжди біля Ісуса, хоча він не завжди розумів, що відбувається… Він ставив запитання і був відкритий до відповідей Ісуса, навіть коли ці відповіді були для нього незрозумілі та болісні. Він учився бути слухняним учнем Ісуса. - Симон називає Ісуса Сином Божим (Лк. 9:18–21; Мт. 16:13–23)
Одного разу Ісус запитав Своїх учнів: «За кого Мене люди вважають?» Вони відповіли: «За Івана Хрестителя, а ті за Іллю, а інші, що воскрес один із давніх пророків». Ісус знов запитує: «А ви за кого Мене маєте?» Петро відповідає: «Ти Месія, Син Бога Живого!» А Ісус відповів і до нього промовив: «Блаженний ти, Симоне, сину Йонин, бо не тіло і кров тобі оце виявили, але Мій Небесний Отець».
Тобто, Ісус сказав, що Петро мав особисте одкровення про Нього від Небесного Батька!!! Це дуже сильно. Це вже було певне духовне зростання! - Петро суперечить Ісусові
Але проблема Петра, подібно й усіх учнів Ісуса, була в тому, що вони очікували розкриття земної місії Ісуса, тобто вони бачили в Ньому лише Царя Ізраїлю, Який звільнить народ від гноблення Риму і встановить земне царство в Єрусалимі.
Отож, коли Ісус почав відкривати Своїм учням, що Він мусить іти до Єрусалима, щоб постраждати і бути вбитому, і воскреснути третього дня… — Петро виявив свою незгоду. Він відвів Ісуса вбік і почав Йому докоряти й казати: «Змилуйся, Господи, такого Тобі хай не буде!» А Він обернувся й промовив Петрові: «Відступися від Мене, сатано, ти спокуса Мені, бо думаєш не про Боже, а про людське!»
(Пояснити, що слово «сатана» має значення: супротивник)
Важливо те, що Петро не образився, не відвернувся, але далі йшов за Ісусом. Навіть коли Ісуса залишило багато учнів, тоді Ісус запитав у дванадцятьох: «Може й ви хочете залишити мене?» Петро відповів: «Куди нам іти? У Тебе глаголи (дієві слова) вічного життя!!!» - Пасхальна вечеря (Лк. 22:7–13; Ів. 13:3–10)
Петро слідував за Ісусом, багато чого не розуміючи, реагуючи на події емоційно й часто покладаючись на свій власний досвід та свої сили. Але він дуже любив Ісуса, мав близькі дружні стосунки з Ним і дуже хотів по‑справжньому бути Його вірним учнем.
Петро та Іван за велінням Ісуса готують пасхальну вечерю, навіть не підозрюючи, що це їхня остання вечеря з Учителем… Уставши від вечері, Ісус миє ноги Своїм учням. Петро категорично не бажає, щоб Ісус мив йому ноги! Ісус пояснює йому, що він зараз не розуміє, чому так важливо, щоб Учитель помив ноги Своїм учням. «Але ти потім це зрозумієш! Бо якщо не помию тобі ноги, ти не матимеш частини зі Мною…» Це для Петра було смиренням — дозволити, щоб Господь помив йому ноги. - Пророцтво Ісуса про відречення Петра (Мт. 26:31–35; Лк. 22:31–34)
Ісус говорить учням, що всі вони сьогодні ввечері втратять віру в Нього. Петро відповідає, що навіть якщо всі перестануть вірити в Ісуса, він сам ніколи не перестане! Ісус говорить йому: «Сьогодні вночі, перш ніж заспіває півень, ти відречешся від Мене тричі!» Але Петро не вірить словам Ісуса і знову стверджує, що він ніколи не відречеться, навіть якщо йому треба буде йти з Ісусом на смерть чи у в’язницю! Це була його самовпевненість.
Але Ісус дійсно знає все наперед! Він говорить, що вже молився про Петра, щоб його віра не ослабла, і коли Петро знову повернеться до Ісуса, то щоб він укріпив у вірі своїх братів! - Симон зраджує Ісуса. Покаяння (Лк. 22:54–61)
Коли Ісуса привели в дім первосвященника, то Петро йшов слідом. Спочатку служниця, потім інший чоловік та ще інші люди говорили Петрові, що вони його бачили з Ісусом, що він належить до Його учнів. Але Петро відрікався з клятвою. Так було тричі… І враз Петро почув, що заспівав півень! Тут він згадав слова Ісуса і почав гірко плакати…
Важливо, що Петро згадав слова Ісуса! Це були слова не тільки про відречення, а й про те, що Ісус молився про нього. І що він навернеться (покається) й укріпить у вірі інших… Тільки вже не своєю силою, не своїми емоціями, а вірою в Господа! - «Паси вівці Мої!» (Ів. 21:14–23)
Ісус явився Своїм учням після воскресіння третій раз, коли Петро разом з іншими ловили всю ніч рибу… Ісус Сам нагодував їх сніданком, а потім почав запитувати в Петра, чи він Його любить. Запитання звучало тричі. Паралель: Петро тричі відрікся від Христа. По-перше, Ісус показав Петрові, що Він простив йому!
По-друге, цими запитаннями Він утверджував його у Своїй любові!
По-третє, Ісус Своєю розмовою з Петром відновлював стосунки і довіру. «Паси вівці Мої!» У цих словах Ісус говорить про покликання Петра бути пастирем Церкви.
Молитва:
«Господи, допоможи мені мати близькі стосунки з Тобою, як їх мав Петро. Допоможи мені йти за Тобою і бути вірним Тобі у вірності Твоїй!»
II. ІСУС І ЮДА
Виклад уроку
Чи знаєте ви, хто такий Юда Іскаріот? Сьогодні ми будемо говорити про нього та його стосунки з Ісусом.
- Значення імені
Юда — єврейською «Єгуда» означає «хвала Господу».
Ім’я Юда було дуже розповсюджене в Ізраїлі. Одного з синів Якова та Лії звали Юда, від якого походить коліно Юдине. Часто євреїв ще називають юдеями. Отож, щоб розрізняти чоловіків на ім’я Юда, було прийнято уточнювати, який саме Юда. Наприклад, у Ісуса було двоє учнів із таким іменем. Одного називали Юда Яковів, а іншого Юда Іскаріот (Лк. 6:16).
2. Що написано в Євангеліях про Юду Іскаріота
а) Він був із міста Кріот, тому Іскаріот (дослівно «ішКаріот» — чоловік із Кріота).
б) Його називали Юда Симонів Іскаріот, тобто він був сином Симона.
в) Він був вибраний Ісусом, як один із апостолів. Тому він мав можливість близько пізнати Ісуса, мати з Ним спілкування та дружбу.
г) Юда Іскаріот носив зі собою скриньку для пожертв і відповідав за те, щоб купувати необхідне для буденного життя Ісуса та Його учнів.
д) Написано, що він був злодієм! (Ів. 12:6). Він таємно користувався коштами зі скриньки, але напоказ говорив, що піклується про вбогих. Чи знав Ісус про стан його серця? Так, знав!
У Юди була можливість покаятися і змінитися, дивлячись на Ісуса. Але він цього не зробив. Ісус казав Своїм учням: «Хто не несе хреста свого і йде за Мною, той не може бути Моїм учнем». Юда йшов за Ісусом, але не ніс свого хреста, тобто не вмирав для своїх гріховних бажань.
3. Неправедний мотив серця
Юда, імовірно, ходив за Ісусом, шукаючи собі користь. Гріх панував у його серці. Сатана входить у людину тільки тоді, коли людина сама дає йому місце… А там, де є гріх і темрява, там є місце дияволу. Тому й написано, що в Юду ввійшов сатана (Лк. 22:3) і дав йому бажання зрадити Ісуса. Можливо, Юда з нетерпінням очікував, що Ісус стане царем в Ізраїлі, і він матиме з цього ще більшу вигоду… Але Ісус говорив зовсім незрозумілі речі про Свою смерть та воскресіння… До певного часу гріх у серці Юди Іскаріота був таємним, але свого часу все таємне стає явним!
4. Зрада
Ісус добре знав про задум Юди. Він попередив учнів на пасхальній вечері, що один із них зрадить Його… Але коли Юда вийшов, учні подумали, що він пішов у справі, щоб купити необхідне до Песаха. А Юда пішов до первосвященників і домовився видати Ісуса за 30 срібних монет. Після вечері Ісус пішов з учнями в Гефсиманський сад, куди вони й раніше не раз ходили, щоб там молитися. Юда також знав це місце, тому й привів туди озброєних людей, щоб вони схопили Ісуса. Вражає, що знаком, який визначив зрадник, був поцілунок!
5. Розкаяння… (Мт. 27:1, 3–5)
«А коли настав ранок, усі первосвященники й старші народу зібрали нараду супроти Ісуса, щоб Йому заподіяти смерть. Тоді Юда, що видав Його, як побачив, що Його засудили, розкаявся, і вернув тридцять срібняків первосвященникам і старшим, та й сказав: «Я згрішив, невинну кров видавши». Вони ж відказали: «А нам що до того? Дивись собі сам…» І, кинувши в храм срібняки, відійшов, а потому пішов, та й повісився…»
Висновок
Запропонуйте дітям разом поміркувати, чому Юда, розкаявшись, заподіяв самогубство, тоді як Петро, який теж зрадив Ісуса, зміг прийняти прощення й потім вірно служити Богові…
Важливо! Петро пам’ятав слова Ісуса! Це були слова не тільки про відречення, а й про те, що Ісус молився про нього і що він навернеться (покається) й укріпить у вірі інших… Тільки вже не своєю силою, не своїми емоціями, а вірою в Господа!!!
Молитва «Отче наш»
Зробити акцент на словах «визволи нас від лукавого».
III. ТЕСТИ ЗА ТЕМОЮ «ІСУС, ПЕТРО ТА ЮДА»
- Хто приводить Симона до Ісуса?
А) Іван
Б) Андрій
В) Матвій
2. Ким за професією був Симон?
А) рибалкою
Б) теслею
В) митником
3. Значення імені Кифа (Петро)
А) рибалка
Б) слухняний
В) камінь
4. Чи згодні ви з таким твердженням? Напишіть ТАК чи НІ
Ім’я Симон (Шимон) походить від слова «шамат», яке має значення «слухати і слухатися». ТАК
5. Чому Ісус дав Симону ім’я Кифа? Напишіть ваші міркування.
(Наприклад: Симон мав бурхливий, непостійний характер. В імені Симон закладена здатність навчитися слухати і слухатися, щоб із часом його характер набув твердості каменя.)
6. Як відповів Петро на запитання Ісуса: «За кого ви Мене маєте?»
Ти Месія, Син Бога Живого!
7. Хто відкрив Петрові, що Ісус є Месія, Син Бога Живого?
А) сказав його брат Андрій
Б) він здогадався сам
В) Отець Небесний
8. Чи був згодний Петро з тим, що Ісусові належало «постраждати і бути вбитому, і воскреснути третього дня…»?
НІ
9. Коли Ісуса залишило багато учнів, Ісус запитав у дванадцятьох: «Може й ви хочете залишити мене?» Петро відповів:
«Куди нам іти? У Тебе глаголи вічного життя!»
10. Чому Петро не хотів, щоб Ісус помив йому ноги?
А) бо він не розумів, навіщо це Ісус робить
Б) у нього були чисті ноги
В) він хотів, щоб Ісус помив його всього
11. Чому Ісус молився за Петра?
А) бо Петро просив про це
Б) щоб його віра не ослабла
В) щоб він укріпив у вірі своїх братів після покаяння
12. Скільки разів відрікався від Ісуса Петро?
А) один раз
Б) двічі
В) тричі
13. Коли відбулася важлива розмова Ісуса з Петром?
А) зразу після воскресіння
Б) після нічної рибалки
В) під час ранкового сніданку
14. Чому розмова Ісуса з Петром була важливою?
А) Ісус показав Петрові, що Він простив йому
Б) Ісус утвердив Петра у Своїй любові
В) Ісус Своєю розмовою з Петром відновив стосунки і довіру
15. Яке доручення дав Ісус Петрові?
«Паси вівці Мої!»
16. Значення імені Юда (Єгуда)
А) камінь
Б) хвала Господу
В) зрада
17. З якого міста був Юда Іскаріот?
А) з Єрусалима
Б) із Кріота
В) із Вифлеєма
18. Напишіть ТАК чи НІ:
А) Юда Іскаріот носив із собою скриньку для пожертв. ТАК
Б) Юда Іскаріот був чесною людиною і піклувався про вбогих. НІ
В) Юда Іскаріот мав можливість близько пізнати Ісуса, мати з ним спілкування та дружбу. ТАК
Г) Ісус не знав про таємні мотиви Юди. НІ
19. Яким знаком Юда вказав на Ісуса?
А) вказав рукою
Б) поцілував
В) обійняв
20. Чому Юда захотів зрадити свого Вчителя?
А) гріх панував у його серці
Б) у Юду ввійшов сатана
В) Юда ходив за Ісусом, шукаючи собі вигоду
21. Напишіть свої міркування: чому Юда, розкаявшись, заподіяв самогубство, тоді як Петро, який теж зрадив Ісуса, зміг прийняти прощення?
(Наприклад, Петро знав серце Ісуса, а Юда не міг повірити, що Ісус може його простити…)
22. Вставити пропущені слова:
Ісус казав Своїм учням: «Хто не несе хреста свого і йде за Мною, той не може бути Моїм учнем».