Виходячи із завдань християнської етики, цей навчальний предмет стає чи не найголовнішим у системі шкільних предметів, адже звернутий до душі дитини, до її внутрішнього світу, допомагає дитині стати справжньою Людиною. Ми повинні допомогти їй зрозуміти, що на першому місці в житті кожного християнина має бути Бог, навіть не батьки, навчання, спорт та інші корисні речі, а Бог. Як сказав святий Августин, «коли Бог на першому місці, то все на своїх місцях».
То ж з якого віку потрібно прищеплювати дітям духовні християнські цінності? Думаю, відповідь однозначна: від народження. Саме в сім’ї закладаються основні підвалини духовного виховання, формування яких повинно продовжуватись у дитячих садочках та школах. Так буде забезпечений системний підхід та принцип систематичності та послідовності у викладанні християнської етики.
Важливо «не загубити» цей предмет під час переходу до нових навчальних програм відповідно до Концепції НУШ. В обох запропонованих типових освітніх програма (О. Я. Савченко, Р. Б. Шиян)¹ для 1 класу НУШ у варіативній складовій відводиться одна година для курсів за вибором, факультативів. Ця година може бути використана й для викладання основ християнської етики.
Що для цього потрібно? Можна запропонувати такий алгоритм:
1. Ознайомити батьків із навчальними програмами та можливістю викладання християнської етики як курсу за вибором або факультативу.
2. Якщо батьки виявили бажання, щоб їхні діти вивчали християнську етику, то вони звертаються із письмовою заявою до директора школи із проханням організувати вивчення даного курсу для їхніх сина чи дочки². Важливо, щоб заяви зареєстрували!
3. Педагогічна рада школи на своєму засіданні погоджує навчальні програми.
Кожен навчальний заклад повинен індивідуально підходити до вирішення цього питання, ураховуючи наявність кваліфікованого вчителя християнської етики та бажання батьків. І звичайно, розпочавши викладання християнської етики, продовжувати його в наступних класах.
Ще один важливий момент — фінансування. Але я думаю, що на предметі, який відкриває шлях до Вічності, економити не можна.
Хто відкидає Бога, не має ні сьогоднішнього, ні майбутнього. Зараз нас ніхто не ставить перед вибором: жити з Богом чи без Бога. Ми самі повинні чітко усвідомити, лише Ісус — Дорога, Правда і Життя, лише з Господом ми піднімаємось вгору, без Бога — впадемо вниз.
Ганна Самолюк
————————————————–
¹ Типові освітні програми для 1–2 класів Нової української школи опубліковані на сайті Міністерства освіти і науки України — https://mon.gov.ua/ua/osvita/zagalna-serednya-osvita/navchalni-programi/navchalni-programi-dlya-pochatkovoyi-shkoli
² Відповідно до рішення колегії Міністерства освіти і науки України № 8/1-2 від 29.06.2006 року «Про концептуальні засади вивчення в загальноосвітніх навчальних закладах предметів духовно-морального спрямування» для проведення факультативних занять із зазначених предметів необхідно 8 дітей із міської місцевості, 4 — із сільської.