«Ісус… промовив: Звершилось!..» (Iв.19:30)
Організований — той, хто вміє підпорядкувати все, чим він володіє, завданням, які стоять перед ним. Протилежна риса — неорганізований, позбавлений організованості, належного порядку, недисциплінований, некерований, стихійний, незібраний. Це може бути спричинене відсутністю планування. Неорганізована людина постійно виявляє, що забула гаманець, коли потрібно розраховуватися з водієм за проїзд, їй притаманне запізнювання, характерний хаос, який приносить роздратування, як для самої людини, так і для оточуючих.малку ми чуємо звідусіль: клади свої речі на місце, плануй свій час, запізнюватися погано, будь зібраним, щоб більше встигати. Чому я маю докладати до цього зусилля? Чи є можливою досконала організованість і звідки взяти для цього силу? Щоб зрозуміти, що організованість — це якість, яка до вподоби Богові, подивимося, яким чином ця чеснота проявлялася в характері Ісуса Христа.
- ІСУС ХРИСТОС — приклад організованості
Взірцем того життя, яким ми маємо жити, було земне життя Ісуса Христа. Ми носимо Його Ім’я, тому повинні мати і Його характер.
Ісус усе зробив, що просив Небесний Батько
«Я прославив Тебе на землі, довершив Я те діло, що Ти дав Мені виконати» (Ів. 17:4).
Виконання волі Небесно Батька було пріоритетом Його планування часу. Ісус, живучи на землі, нічого не робив Сам від Себе. Якщо ми у своєму житті керуватимемося Божим Словом, то ніколи не витрачатимемо часу на пусте. Багато людей неорганізовані, бо вони витрачають час на справи, які взагалі робити не потрібно. Ісус усюди встигав, тому що робив лише те, що корисне й важливе для Неба.
Розпочинав день спілкуванням із Батьком Небесним
«А над ранком, як дуже ще темно було, уставши, Він вийшов і пішов у місце самітне, і там молився» (Мк. 1:35).
Ісус розпочинав свій день зі спілкування з Небесним Батьком. І це було ще однією ознакою Його організованості. Те, з яких думок і дій ми розпочинаємо свій день, говорить про наші пріоритети й захоплення. День необхідно розпочинати з читання Біблії та молитви, щоб дізнатися, що має бути пріоритетом нашого планування часу. Якщо ми запитуватимемо Бога, що нам робити, то Він обов’язково нам усе розкаже. Запитайте батьків, що робити, і вони обов’язково скажуть, то тим більше люблячий Бог, який створив нас для Своєї слави й хоче, щоб ми робили все на землі згідно з Його волею.
Ісус організований у побуті
«Бо було чоловіків десь тисяч із п’ять. І сказав Він до учнів Своїх: Розсадіть їх рядами по п’ятдесят. І зробили отак, і всіх їх розсадили. І Він узяв п’ять хлібів та дві рибі, споглянув на небо, поблагословив їх, і поламав, і дав учням, щоб клали народові. І всі їли й наситились! А з кусків позосталих зібрали дванадцять кошів…» (Лк. 9:14-17).
Ісус досконало організовував робочий процес. Його праця ніколи не здійснювалась у хаосі. Він спочатку думав, а пізніше робив. Лише в нас, людей, іноді буває, що кругле носять, а квадратне котять. Якщо ми навчимося від Ісуса спочатку думати, а пізніше робити, то ми зможемо економити багато часу: свого та інших.
Господь дає Мойсеєві чіткі постанови щодо будівництва скинії (Вих. 40): у конкретно визначений час (першого місяця і першого числа), з конкретною метою (місце поклоніння і присутності слави Господньої). Бог дає розміри кожної деталі, і кожна річ мала своє місце розташування. Для прикладу, жертовник мав стояти при вході в скинію, а умивальник — між скинією та жертовником. Господь діє не хаотично, а організовано.
- Біблійні принципи
Працювати, дотримуючись Божих принципів
«І були скінчені небо й земля, і все воїнство їхнє. І скінчив Бог дня сьомого працю Свою, яку Він чинив. І Він відпочив у дні сьомім від усієї праці Своєї, яку був чинив. І поблагословив Бог день сьомий, і його освятив, бо в нім відпочив Він від усієї праці Своєї, яку, чинячи, Бог був створив» (Бут. 2:1-3).
Шість днів Бог творить, сьомий — відпочиває. Якщо ми будемо працювати сім днів у тиждень, то неможливо бути організованим. У нас не буде часу на відпочинок і часу, щоб думати.
Усе робіть у запланований на це час. Найбільше хаосу в наше життя приносять термінові справи. Нам необхідно планувати час наперед. Річні події — на початку року, місячні — на початку місяця, тижневі — на початку тижня, а наступний день — із вечора попереднього дня.
Організований в очах батьків
«Хто батька свого й свою матір грабує і каже: “Це не гріх”, — той розбійнику друг» (Пр. 28:24).
Дбайливо ставтеся до майна своїх батьків. Вони тяжко працювали, щоб заробити кошти на те все, чим ми користуємось. У Біблії написано, що тому, хто був вірним у малому, буде довірено велике. Будемо цінувати й шанувати спадщину, яку ми отримали від батьків, не докладаючи для цього жодних зусиль.
Дотримуйтесь порядку своєї сім’ї. Дітям хочеться хаосу, і не тому, що вони його люблять, а тому що лінуються прибирати. Коли ми прибираємо за собою, ми виявляємо велику повагу до батьків. Прибирайте за собою!
Використовуйте предмети виключно за призначенням. Не ріжте кухонним ножиком предмети, які потрібно різати пилкою. Ми образимось, якщо побачимо, що нашим мобільним телефоном забивають цвяхи. Сумка потрібна для того, щоб носити підручники, а не битися нею в школі.
Зібраність перед самим собою
«Пильнуй за ногою своєю, як до Божого дому йдеш, бо прийти, щоб послухати, це краще за жертву безглуздих, бо не знають нічого вони, окрім чинення зла!» (Екл. 4:17).
Щодня читайте розділ з Біблії Приповістей Соломонових. Ця книга дає нам особливу мудрість для того, щоб правильно поводитися в будь-яких ситуаціях. Її написала наймудріша людина світу під керівництвом Духа Святого.
Постійно очищайте свою совість від провин за вчинені гріхи. Коли ми грішимо й не сповідуємось, тоді ці провини назбируються, як наслідок, ми стаємо черствими людьми. Почніть практикувати сповідь кожного вечора перед тим, як лягати спати. Бог пообіцяв нам простити, якщо ми визнаватимемо свої гріхи: «Коли ми свої гріхи визнаємо, то Він вірний та праведний, щоб гріхи нам простити, та очистити нас від неправди всілякої» (1 Ів. 1:9).
Повертайте знайдені речі їх власникам. Це ще один принцип блаженної людини в очах Бога. Ми ніколи не зможемо скористатися тим, до чого не доклали зусиль. У Біблії написано, що те, що дуже легко приходить, так само легко втрачається. Цінується лише те, для досягнення чого були докладені зусилля.
Якщо берете річ, то кладіть її на місце. Це дуже важливе правило для економії часу й забезпечення порядку навколо. Прийшовши з двору, покладіть ключі від автомобіля в спеціальне місце, щоб пізніше не тратити часу на їх пошуки. До речі, для того щоб покласти річ на місце, спочатку потрібно знайти для неї це місце!
Організований в очах своїх учителів
«Слухайтесь ваших наставників та коріться їм, вони-бо пильнують душ ваших, як ті, хто має здати справу. Нехай вони роблять це з радістю, а не зідхаючи, бо це для вас не корисне» (Євр. 13:17).
Приходьте завчасно, за 15 хв. до початку заходу. Ви зможете оцінити обстановку, налаштувати своє мислення, зайняти правильне місце й навіть допомогти за потреби. Приходьте охайно одягненими й чистими, щоб позитивно надихати вчителя до викладання.
Записуйте те, про що вам говорять. Це демонструє вашу вдячність вчителю за його старання. Не позіхайте, коли слухаєте, дивіться в очі з очікуванням. Уважний слухач надихає лектора до цікавого й динамічного викладання.
Організований перед владою
«Нехай кожна людина кориться вищій владі, бо немає влади, як не від Бога, і влади існуючі встановлені від Бога» (Рим. 13:1).
Моліться за владу. Нам хочеться мати добру, розумну й турботливу владу, не доклавши для того жодних зусиль. Так не буває. Чим більше люди моляться за владу, тим вона буде корисніша для них.
Дотримуватись законів держави — це ще одна запорука успіху людини. У нашій країні дуже багато людей травмуються й помирають у дорожньо-транспортних пригодах. І все через те, що не дотримуються правил дорожнього руху. Порушувати встановлені правила нас штовхає диявол. Це та звичка, яку в нас виробив гріх.
Підтримувати чистоту там, де ми живемо, допоможе нам усвідомлення порядку, який задумав Бог для нас і всього створеного Ним. Бог створив воду, щоб очищати організм від шлаків і токсинів, а також утамовувати спрагу. Коли ми забруднюємо воду, то вона нам шкодить і не приносить потрібної користі.
Завжди майте при собі необхідні документи. Це ще один важливий елемент організованості людини. Скількох конфліктів у громадському транспорті можна було б уникнути, якби пасажири певних категорій завжди мали при собі посвідчення.
Прояв організованості стосовно роботодавця
«Раби, слухайтеся в усьому тілесних панів, і не працюйте тільки про людське око, немов підлещуючись, але в простоті серця, боячися Бога!» (Кол. 3:22).
Тримайте своє робоче місце в чистоті та порядку. Після роботи всі речі кладіть на свої місця, щоб у випадку вашої відсутності інший працівник міг легко вас замінити. Дійте згідно з розпорядком, встановленим роботодавцем. Не намагайтесь встановлювати свої порядки через вашу лінь чи неорганізованість.
Продумайте свою роботу, перш ніж розпочати.
Будьте надійним джерелом інформації.
Не виконуйте роботу механічно, а думайте про те, як зробити її краще. Один чоловік, влаштувався на фірму робітником. Через півроку він наважився зайти до начальника відділу й подати йому раціональну пропозицію, як покращити те, що він робить. Як наслідок, його підвищили в посаді. Згодом він і там проявив ініціативу, за що його призначили заступником директора фірми.
Щоб стати організованим, потрібно, перш за все, захотіти змінити своє життя. Тобто мати сильне бажання покінчити з запізненнями, лінню та безладом. Ви повинні прийняти тверде рішення позбавитись усього, що вам заважає, і зосередитися на осмисленому житті.
Більшість справ займає в десятки разів менше часу, ніж роздуми про те, щоб почати ними займатися. Візьміть собі за правило використовувати принцип «просто почати робити». Це досить нескладно: щоб почати робити зарядку, потрібно встати зі стільця й підняти ногу. Усе, ви почали — далі треба тільки продовжувати! Щоб розв’язати задачу з математики, треба розгорнути зошит і написати перше слово. Іноді, саме щоб розпочати справу, нам необхідно докласти більше зусиль, ніж щоб її завершити.
Дорогі вчителі християнської етики, Бог покликав вас не лише викладати учням потрібний і корисний для них матеріал. Він хоче через вас змінювати долі дітей, а також ситуацію й політику в нашій державі. Пропоную кожного уроку давати дітям одне невеличке практичне завдання додому, щодо їхнього преображення в образ Ісуса Христа. Ви можете взяти одну чесноту на два місяці. Кожного уроку приділіть цьому десять хвилин. Розкажіть про одну складову чесноти (наприклад, Ісус усе робив, що хотів Небесний Батько) і дайте практичне завдання додому (кожного дня не робити того, що батьки не хочуть, щоб вони робили). Нехай батьки кожного дня ставлять у зошиті підпис про виконання їхньою дитиною завдання. А в кінці місяця нагородіть найстараннішого учня. Мудрості вам і натхнення в процесі зміни доль дітей!
Любомир Турчак,
директор Рівненського біблійного інституту,
пастор церкви ЄХБ «Благодать», м. Рівне