Чи буде суд! Чи буде кара!.. Чи буде правда меж людьми? Повинна буть…
Тарас Шевченко
У Біблії написано, що всі люди, які коли-небудь жили на землі, відповідатимуть перед Богом (Рим. 14:12; Дії 17:31). Гряде суд, який звершуватиметься за законами вічного Євангелія й підтвердить участь кожної людини: або вічне блаженство, або вічні муки.
Оперуючи звичним для нас поняттям часу, важко осягнути, коли саме й у якій послідовності відбуватимуться доленосні події останнього періоду людської історії. На підставі Святого Письма розглянемо причини, процес і три аспекти Божого суду: Голгофський суд, суд перед престолом Христовим і суд перед великим білим престолом.
Причина Божого суду
Наш Небесний Отець добрий, ніжний і співчутливий (Еф. 2:4, 7). Він є любов (1 Ів. 4:8). Якби Бог не був таким, то все людство загинуло б. Однак ті, хто думає, що Бог є лише любов, глибоко помиляються. Адже, забуваючи про інші Його якості або відкидаючи їх, ми відкидаємо значну частину Біблії. Завдяки Своїй природі Бог не може закривати очі на гріх або применшувати його. І ось чому:
Божа справедливість
Він є Суддею всієї землі (Бут. 18:25). Він — абсолютно праведний і не потерпить гріха. Усупереч уявленням деяких людей, Він зовсім не схожий на доброго «дідуся», який дивиться на гріх крізь пальці.
Загальність гріха
Усі люди за своєю природою й доброю волею є грішниками (Рим. 3:9-10, 23). І з цього правила немає винятків. Ми живемо в час, коли гріх намагаються применшити; багато хто відкидає сам факт існування гріха, за який людям доведеться відповідати на майбутньому суді. Але ті, хто відкидає вчення Біблії про гріх, роблять це на свій страх і ризик. Усі ми, будучи грішниками, повинні очікувати суду.
Судовий процес
Суддя
У Біблії написано, що Суддею всіх живих і мертвих буде Ісус Христос (Мт. 25:31-33; Ів. 5:22; Дії 10:42; 17:31; 2 Тим. 4:1). Отець дарував Своєму Синові право бути Суддею всього Всесвіту (Ів. 5:26-27).
Зараз Христос сидить праворуч Отця на Його престолі. Це престол благодаті, до якого ми можемо приходити з відвагою, завдяки заступництву нашого Спасителя.
За днів Свого земного життя Христос був посаджений на лаву підсудних, але під час Свого другого приходу Він сидітиме на найвищому суддівському місці.
У Біблії також сказано, що християни допомагатимуть Йому в судовому процесі (1 Кор. 6:2-3).
Суд буде абсолютно чесним і справедливим
Божий суд базується на правді (Рим. 2:2). Усі ми свідки сучасних судових процесів, у результаті яких винна сторона буває виправдана. З іншого боку, ми чули про те, як засуджували й страчували невинних людей. Однак «Той, Хто всю землю судить», робитиме це по-справедливості. Він ніколи не був необ’єктивним у минулому й не буде таким у майбутньому, коли ми станемо перед Ним судного дня. Апостол Павло нагадує, щоб ми не помилялись стосовно дій Всемогутнього. Бог осміяний не буде: що людина посіє, те й пожне (Гал. 6:7).
Суд буде загальним
Ніхто не уникне суду. Усі народи всіх епох від початку до кінця земної історії, із найвіддаленіших куточків світу, весь людський рід Бог приведе на суд, щоб віддати належне кожному.
Суд буде об’єктивним
Бог неупереджений (Рим. 2:11). Не дивно, що у світі, де панує неправда, багато винних отримують виправдання завдяки своєму соціальному або службовому становищу. А ще кажуть, що «гроші вирішують усе». Однак важливо пам’ятати, що Бога неможливо підкупити, Ним не можна маніпулювати чи вплинути на Нього з висоти свого становища.
Навіть найнепомітніші святі не загубляться в натовпі грішників, і жоден грішник, який би благопристойний вигляд він не мав, не заховається в зібранні праведних (Пс. 1:5), але кожен займе своє місце.
Суд буде відкритим
Найпотаємніші секрети, думки й учинки людей, звершені ними тайкома чи в темноті, будуть відкриті й піддані суду. Люди не будуть поділені на багатих і бідних, на освічених і неграмотних, благородних і простих, усі земні поділи й відмінності будуть скасовані, і лише велике розділення людей на святих і грішників, на освячених і неосвячених буде стверджене навіки.
Суд буде співмірним із учиненим
Нагорода для вірних, а також ступінь вини й покарання безбожних людей базуватиметься на їхніх учинках (Рим. 2:6). Це не означає, що наші добрі справи, завдяки своїй внутрішній цінності, забезпечують нам небесні блаженства, але вказує на те, що Ісус Христос судитиме цей світ за тими ж законами, за якими й керує ним, а тому Він нагородить тих, хто виконував ці закони, і покарає порушників закону.
Голгофський суд
На Голгофському хресті наш Господь отримав покарання за наші гріхи (1 Петр. 2:24). Пророк Ісая сказав, що Месія постраждає за нас: Він буде погорджений за наші гріхи, мучений за наші провини, покараний заради нашого миру, зранений для нашого зцілення (Іс. 53:5). Таким чином, гріхи всіх людей, які вірять Божому слову й приймають жертву Ісуса Христа, уже засуджені на Голгофі. Суд відбувся: Божа справедливість задоволена, а оскільки Христос поніс незаслужене покарання, Його праведність зарахована всім віруючим, тому вони вже не будуть засуджені й не потраплять у пекло за свої беззаконня (Ів. 5:24).
Рамки суду
Христос поніс на Собі гріхи всіх віруючих – колишні, теперішні й майбутні (Дії 13:39). Усі їхні гріхи були покладені на Сина Божого, коли Він умер на хресті.
Цей суд був остаточним
Це відбулося раз і назавжди (Євр. 10:10, 12, 14). Тому людям не потрібно нічого до нього додавати або віднімати від нього. Коли наш Спаситель, умираючи на хресті, промовив: «Звершилось!» (Ів. 19:30), це означало, що Його смерть до кінця виконала всі Божі вимоги. За гріх було заплачено сповна, Йому немає необхідності вмирати ще раз.
Його наслідки
Це підстава нашого прощення, виправдання, усиновлення, вічного життя на небесах (Еф. 1:7; Рим. 5:9; Ів. 5:24; Рим. 8:1).
Як скористатися його результатами
Заповітним ключем є віра в Ісуса Христа як свого Господа та Спасителя (Рим. 3:26, 28). Відтоді, як людина по-справжньому приймає Сина Божого Спасителем і Господом свого життя, вона більше не підсудна. Вона спасенна й назавжди перебуває в безпеці (Рим. 5:9; Еф. 2:8; Євр. 1:3; 9:26).
Судовий престол Христа
Звертаючись до віруючих у Коринті, апостол Павло пише: «Бо мусимо всі ми з’явитися перед судовим престолом Христовим, щоб кожен прийняв згідно з тим, що в тілі робив він, чи добре, чи лихе» (2 Кор. 5:10).
Час
Точний час суду перед судовим престолом Христовим не вказаний у Писанні, але очевидно, що справи благочестивих людей будуть розглянуті в першу чергу, щоб потім вони мали можливість разом із Христом судити безбожних (1 Кор. 6:2).
Учасники
Перед судовим престолом Христовим постануть усі істинно віруючі. Цілком логічно, що за різні види й тривалість служіння християн на землі їм будуть вручені різні нагороди. Таким чином, кожне дитя Боже отримає або «нагороду» або «стягнення» (1 Кор. 3:14-15); хоча всі віруючі отримають спасіння (1 Кор. 3:15).
Підстава для суду
Як уже було зазначено, віруючі не будуть судимі за свої гріхи, оскільки цей суд був звершений на Голгофі. Їх судитимуть на підставі того, що вони зробили для Божої слави (Рим. 14:10; 2 Кор. 5:10). Спасаються люди не ділами, а вірою в Христа. Однак спасіння дається для виконання добрих справ (Еф. 2:10).
Нагороди
Є лише одна основа (1 Кор. 3:10-15) — Ісус Христос. Ті, хто будує на Ньому — Його прикладі, ученні, смерті, воскресінні, заступництві й поверненні, — будують із золота, срібла, коштовного каміння й отримають велику нагороду. Ті ж, хто будує на егоїзмі, гордості, жадібності тощо, іншими словами, із дерева, сіна й соломи, можуть розраховувати на те, що їхні діла будуть мізерними. Очікування нагороди повинно спонукувати нас до ревності в християнському служінні (Мт. 5:12; 6:1; 10:41; Кол. 2:18; 3:24; Євр. 11:26).
Суд великого білого престолу
Час
Очевидно, це відбудеться після тисячолітнього царювання Христа на землі й повстання, яке відбудеться в кінці. Крім того, перед ним буде засуджений сатана (Об. 20:1-11).
Учасники
«І я бачив престола великого білого, і Того, Хто на ньому сидів, що від лиця Його втекла земля й небо, і місця для них не знайшлося. І бачив я мертвих малих і великих, що стояли перед Богом. І розгорнулися книги, і розгорнулась інша книга, — то книга життя. І суджено мертвих, як написано в книгах, за вчинками їхніми. І дало море мертвих, що в ньому, і смерть і ад дали мертвих, що в них, — і суджено їх згідно з їхніми вчинками» (Об. 20:11-13).
Слово «мертві» в цьому уривку стосується невіруючих людей. Тому стає зрозуміло, що всі невіруючі стануть перед судовим престолом.
Як ми вже знаємо, гріхи віруючих були засуджені на Голгофі, а їхні діла були розглянуті перед судовим престолом Христовим. Коли віруюча людина вмирає, її дух відразу ж потрапляє на небеса до Христа (2 Кор. 5:8; Флп. 1:23). Тіло ж воскресне й з’єднається з духом після повернення Христа.
Писання чітко говорить про те, що нерозкаяні грішники, умерши до суду, потрапляють у пекло, місце мук померлих. Це показано в історії про померлого багача (Лк. 16:10-31). Таким чином, душі померлих грішників залишаються в пеклі до часу суду великого білого престолу.
Вирок
Усі без винятку, хто стоятиме перед цим судом, будуть засуджені. Усі будуть назавжди відокремлені від Бога й укинені в озеро вогняне (Об. 20:14-15; 21:8). Однак цей суд над невіруючими передбачатиме різні ступені покарання, тому що, як написано, мертві були судимі на підставі своїх діл (Об. 12:13; див. також Лк. 12:47-48).
Висновок
Той факт, що кожна людина в кінці постане перед судом, переконує нас у тому, що, зрештою, у Божому світі є справедливість, яка восторжествує. Нігілісти, які вперто заперечують існування Бога або Його участь у стражданнях людей, не матимуть останнього слова. Влада в Божих руках; Він веде точний облік і віддасть кожному за заслугами, не дивлячись на обличчя (1 Петр. 1:17; Рим. 2:11). Ніхто не зможе поскаржитись на несправедливість. Урешті-решт, усі рахунки будуть сплачені й усе стане на свої місця.
Матеріал підготувала Надія Доля
Чому Ви описуєте,що всі невіруючі- будуть навіки засуджені і кинуті в озеро огненне?Чому Ви дозволяєте собі засуджувати когось,хоча Христос говорить не судити?А як щодо людей інших релігій,які могли не знати про Христа,про Євангеліє? В Біблії є такі слова : « Кому дано багато,багато від нього і жадатимуть» Тож з самого початку,ми повинні дивитись чи ми живемо згідно Божого слова
Безперечно, кожен дасть звіт перед Богом насамперед за себе.