«Нести Слово Боже — ось наша мета, щоб кожний учитель був учнем Христа!»

Інтелектуальний та духовний розвиток дитини має бути гармонійним

4 березня 2021 року відбулося засідання Громадської Ради з питань співпраці з церквами та релігійними організаціями при Міністерстві освіти і науки України, у якому взяв участь Міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет.

Члени Ради обговорили ключові питання взаємодії:
• продовження співпраці Міністерства освіти і науки України та Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій;
• викладання предметів морального спрямування в державних і комунальних закладах освіти;
• співпраця із засобами масової інформації щодо розвитку морально-духовної освіти.
«Діалог між державою і релігійною спільнотою для подальшого вдосконалення державно-конфесійних відносин, зокрема у сфері освіти, дуже важливий. Ми маємо сприяти збалансованому освітньому процесу з урахуванням пропозицій усіх сторін, а також відповідно до Державного стандарту базової середньої освіти, затвердженого у вересні 2020 року, та типової освітньої програми для 5–9 класів закладів загальної середньої освіти, ухваленої 19 лютого 2021 року. Інтелектуальний та духовний розвиток дитини має бути гармонійним», — зауважив Міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет.
Він відзначив важливу роль Громадської ради з питань співпраці з церквами та релігійними організаціями при Міністерстві освіти і науки України в забезпеченні діалогу між МОН та Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій щодо проблем морального виховання учнівської молоді.
За результатами засідання Громадська рада з питань співпраці з церквами та релігійними організаціями ухвалила План діяльності на 2021 рік та звернення до Міністерства освіти і науки України з пропозицією створити Робочу групу з опрацювання питань моральної освіти.
Після того як новим очільником освітянського відомства став Сергій Шкарлет, ситуація з викладанням у закладах освіти предметів духовно-морального спрямування суттєво покращилася. Результатом конструктивного діалогу представників МОН України та Всеукраїнської ради церков і релігійних організацій утворено експертну комісію з етики та предметів морально-духовного спрямування (Наказ № 95 від 21.01.2021 року).
Наказом № 235 від 19 лютого 2021 року Міністерство освіти і науки України затвердило типову освітню програму для 5–9 класів закладів загальної середньої освіти, відповідно до якого передбачається вивчення у 5–6 класах інтегрованого курсу «Здоров’я, безпека та добробут» (1 година на тиждень), а також можливість вивчення Етики / Культури добросусідства /Інших курсів морального спрямування (0,5 години на тиждень). Щодо останніх, то типові навчальні плани містять примітку, що до навчального плану освітньої програми за вибором закладу освіти включається один із цих предметів або вони можуть вивчатися в рамках інтегрованого курсу «Здоров’я, безпека та добробут». У випадку, якщо предмети Етика / Культура добросусідства / Інші курси морального спрямування вивчатимуться в рамках інтегрованого курсу «Здоров’я, безпека та добробут», обсяг вивчення останнього відповідно становитиме 1,5 години на тиждень.
Таким чином типова освітня програма передбачила можливість вивчення у всіх школах України на рівні 5–6 класів за рахунок годин інваріантної (обов’язкової) складової Етики / Інших курсів морального спрямування. До сьогодні вивчення вказаних предметів за рахунок годин інваріантної (обов’язкової) складової могло бути можливим лише для шкіл, що обирали для здійснення своєї освітньої діяльності таблицю 13 до типової освітньої програми 2018 року. В усіх же інших закладах загальної середньої освіти такі курси могли вивчатися лише як факультативні.
Готуються зміни до Стратегії національно-патріотичного виховання, аби цей документ слугував інструментом для викладання предметів духовно-морального спрямування
Водночас Сергій Шкарлет зазначив: «Хочу підкреслити, що МОН не пропонує зробити обов’язковою «християнську етику». У проєкті Типової освітньої програми запропоновано дисципліну «Етика». Кожна школа на основі Типової освітньої програми зможе формувати різні варіанти викладання цього предмету. На моє переконання, як батька школярки, наші діти мають виховуватися в повазі одне до одного та володіти певними етичними нормами поведінки».

За матеріалами пресслужби
Міністерства освіти і науки України

Залишити коментар

Зайти з допомогою:Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

15 − 3 =

До початку