Інтерв’ю з Власовою Світланою Борисівною, науковим співробітником Лабораторії християнської етики, християнської психології та християнської педагогіки Національного університету «Острозька академія»
— Світлано Борисівно, спираючись на багаторічний досвід роботи в системі освіти, скажіть, будь ласка, які тенденції розвитку предметів духовно-морального спрямування в Україні Ви спостерігаєте?
— Не так давно був час, коли про можливість викладання предметів духовно-морального спрямування в школі, зокрема християнської етики, ніхто навіть не мріяв. Минуло два десятиліття, і все змінилось. Підготовлені вчителі для викладання предметів духовно-морального спрямування, написані програми, підручники та посібники з грифом МОН. Найголовніше те, що в дітей є велике бажання слухати ці курси, у вчителів — викладати їх, і є багато людей в Україні та за кордоном, яким небайдужа доля цих предметів і того, якою буде наша країна в майбутньому.
Цього року було зроблено надзвичайно вагомий і вкрай необхідний крок у викладанні предметів духовно-морального спрямування. Завдяки громадській ініціативі та підтримці цього питання МОН України було прийнято зміни до типових навчальних планів, що забезпечує введення в інваріантну частину шкільного плану предмета Етика/Християнська етика в 5, 6 класах.
— Що, на Вашу думку, стимулює і що гальмує процес духовного відродження України?
— Думаю, що коли в ланці: учні, батьки, учителі, директори шкіл, начальники відділів та управлінь освіти є велике бажання, щоби громадяни нашої країни були духовно багатими, національно свідомими, патріотичними, то всі вони разом намагатимуться робити все, аби предмети духовно-морального спрямування викладались у школах. Для ефективності цього процесу вже створено чимало навчально-методичної літератури, підготовлені вчителі. Приємно, що дедалі більше освітян України переймаються питаннями духовно-морального виховання дітей та молоді.
Через низку причин духовно-моральний розвиток нашого суспільства відбувається не найкращим чином. Гальмують його відсутність законів; байдужість до цього питання суспільства; недостатність інформації у батьків про предмети духовно-морального спрямування, зокрема християнську етику; а також навчально-методичне забезпечення та процес викладання у школах часом не є на належному рівні.
— Який внесок у цю справу робить НаУ «Острозька академія» в цілому й Ваша лабораторія зокрема?
— У Національному університеті «Острозька академія» приділяється багато уваги духовно-моральному вихованню молоді — одному з найактуальніших завдань українського суспільства. Важливим у цьому зв’язку є залучення дітей до вивчення Біблії, джерела духовності й моралі.
Створення науково-дослідницької Лабораторії християнської етики, психології та педагогіки було необхідністю, яку продиктував час. Напрями роботи лабораторії різноманітні: написання підручників та посібників для дітей дошкільного віку, учнів загальноосвітніх шкіл; створення програм для учнів та вчителів; підготовка вчителів до викладання предметів духовно-морального спрямування; розробка наукових проектів; проведення масових заходів.
Уже стало доброю традицією щорічне проведення Всеукраїнської олімпіади «Юні знавці Біблії» (з 2008 р.) та Всеукраїнського конкурсу «Учитель року з предметів духовно-морального спрямування» (з 2006 р.).
З 1994 р. на базі НаУ «Острозька академія» щороку відбуваються Всеукраїнські та міжнародні науково-практичні конференції з духовно-морального виховання молодого покоління, за результатами яких друкують збірники наукових праць.
У 2010 р. побачила світ навчальна програма «Основи християнської етики. 1-11 клас» з грифом МОН України, завдяки якій стало можливим викладання християнської етики в загальноосвітніх школах на міжконфесійній основі, оскільки у створенні цієї програми брали участь представники різних християнських конфесій України.
Науково-дослідницька Лабораторія християнської етики, психології та педагогіки НаУ «Острозька академія» підготувала навчальні комплекти «Основи християнської етики» з грифом МОН України для учнів 5, 6, 7 класів загальноосвітніх шкіл України.
Завдяки моральній і фінансовій підтримці Святішого Патріарха Київського і Всієї Руси-України Філарета ми змогли видати в київському видавництві «Літера» 50000 комплектів «Основи християнської етики. 5 клас», які безкоштовно розповсюдили в загальноосвітніх школах України. А в минулому, 2013 р. завдяки моральній та фінансовій підтримці Всеукраїнського благодійного фонду «Східноєвропейська гуманітарна місія» у цьому ж видавництві було надруковано 5000 комплектів «Основи християнської етики. 7 клас», які безкоштовно розповсюдили в загальноосвітніх школах України.
Наша лабораторія підготувала до друку експериментальні підручники, хрестоматії та зошити з «Основ християнської етики» для 4, 8, 9, 10, 11 класів. Незабаром вони зможуть пройти апробацію в школах України.
— Чи помічаєте бодай якісь результати викладання християнської етики в школах? Наскільки це потрібно для дітей, сімей, держави, для нашого майбутнього?
— Цікавий і разом із тим сумний факт — Луганська область на останньому місці з викладання предметів духовно-морального виховання в Україні — говорить сам за себе…
А за результатами анкетування, проведеного у 42-х рівненських школах, учні назвали християнську етику своїм найулюбленішим предметом. З нетерпінням діти чекають цих уроків і самі помічають зміни на краще у своєму характері та поведінці.
Учителі Черкащини розповідали, як вони викладали християнську етику на добровільних засадах, лише за покликом свого серця. А згодом ці уроки сподобались учням, батькам, стали необхідними. І в цьому році у 23 школах Звенигородського району в 5-6 класах християнська етика в інваріантній частині навчального плану. Це стало можливо ще й завдяки змінам у Типових навчальних планах.
Факти свідчать про те, як через учнів християнські цінності приходять у сім’ї, тим самим змінюючи і батьків, змушуючи ставати їх кращими заради своїх дітей.
Отже, для дітей, їхніх сімей викладання християнської етики, на мою думку, важливіше, ніж викладання фізики, наприклад, або хімії. Я ніяк не применшую значущість будь-якого предмета, але впевнена, що чим раніше діти долучаться до найголовніших християнських цінностей, тим краще, якісніше вони зможуть вивчити формули, правила, закони. Держава, відповідно, лише виграє від цього.
— Що спонукує Вас особисто активно долучатися до цієї справи? Яке Ваше життєве кредо?
— Дай Боже, щоби в житті кожної людини настав час, коли вона почує, як стукає в її серце Господь. І щоб цей день прийшов якнайшвидше. Адже Господь шукає з нами зустрічі, а ми іноді через суєту не помічаємо головного. Аналізуючи своє життя, можу сказати, що і в моє серце Господь стукав неодноразово. Деколи це було через інших людей, обставини, випадкові, так здавалося, події. У дитинстві я надзвичайно любила слухати про Ісуса Христа, коли мені розповідала моя бабуся Катя. Але для мене тоді це були просто цікаві історії. А можливо, уже тоді Господь почав готувати мене до цього служіння, саме так і тільки так я можу назвати те, чим займаюся сьогодні. У житті було багато випробувань, втрати рідних і близьких людей. Аж у сорок два роки я почула, що Господь стоїть і стукає в моє серце.
— Хто для Вас є моральним авторитетом?
— Безперечно, Ісус Христос. Також ті люди, які творять добро, з любов’ю та розумінням ставляться до свого ближнього. До речі, для себе я кожного разу відзначаю, а зараз маю нагоду поділитися з читачами Вашого часопису тим, як помітно відрізняються християни і як приємно з ними працювати. Дякую Богові, що маю таку можливість.
— Будь ласка, поділіться своїми робочими планами на цей навчальний рік.
— На 2014-2015 навчальний рік ми запланували проведення X Всеукраїнського фестивалю-конкурсу «Учитель року з предметів духовно-морального спрямування», VIІІ Всеукраїнської олімпіади «Юні знавці Біблії», Всеукраїнської науково-практичної конференції «Духовно-моральне виховання молодого покоління. Вітчизняний та зарубіжний досвід». Готуватимемо до друку експериментальні підручники, хрестоматії та зошити з «Основ християнської етики» для 4, 8, 9, 10, 11 класів.
— Ваші побажання читачам «Слово вчителю» (педагогам, батькам).
— Упевнена, що Вашими читачами є не тільки освітяни й батьки, адже на сторінках «Слово вчителю» цікава й корисна інформація знайдеться для кожного, хто полюбляє читати взагалі. Отже, педагогам — з нетерпінням чекати виходу нового номеру, аби на його сторінках знайти допомогу у викладанні предметів духовно-морального спрямування та бажання творити цей часопис разом, а батькам — знаходити підтримку, пораду, іноді таку необхідну у вихованні дітей. А щоби ці побажання здійснилися, потрібно щоб часопис «Слово вчителю» ще багато років радував своїм існуванням. Бажаю Вам знайти підтримку у небайдужих людей, які зможуть підтримати журнал не тільки морально, а й фінансово, що, здається, важливо сьогодні як ніколи.
Нехай милосердний Господь підтримує Вас у такій необхідній роботі!
Розмовляла Надія Доля