Свідчення учнів
Окрім конкретних тверджень Христа про Самого Себе, у Біблії наведено визнання Його Божественності Його учнями. Вони проголошували, що Ісус мав право прощати гріхи — що лише Бог може робити, оскільки саме Він ображений гріхом (Дії 5:31; Кол. 3:13; порівняйте: Пс. 130:4; Єр. 31:34). У зв’язку з цим останнім твердженням також написано, що Ісус «…має судити живих і мертвих» (2 Тим. 4:1). Хома вигукнув до Ісуса: «Господь мій і Бог мій!» (Ів. 20:28). Павло називає Ісуса: «Великий Бог і Спаситель» (Тит. 2:13) і зазначає, що перед Своїм утіленням Ісус мав Божу природу (Флп. 2:5-8). У Посланні до євреїв процитовано слова Бога Отця стосовно Ісуса: «Боже, Твій престол на віки віків…» (Євр. 1:8). Іван зазначає: «На початку було Слово, і Слово було у Бога, і Слово було Бог» (Ів. 1:1). У Святому Письмі є безліч текстів, що свідчать про Божественність Христа (див. Об. 1:17; 2:8; 22:13; 1 Кор. 10:4; 1 Петр. 2:6-8; порівняйте: Пс. 18:2; 95:1; 1 Петр. 5:4; Євр. 13:20), але навіть одного з них достатньо, щоб засвідчити, що послідовники Христа вважали Його Богом.
Божественні імена
Ісусові також давали імена, що відповідають Яхве (формальному імені Бога) у Старому Завіті. Старозавітний титул «Викупитель» (Пс. 130:7; Ос. 13:14) застосовують до Ісуса в Новому Завіті (Тит. 2:13; Об. 5:9). Ісуса називають Еммануїл («Бог з нами») у 1-му розділі Євангелія від Матвія. У книзі пророка Захарія 12:10 Яхве говорить: «І будуть дивитись на Мене, Кого прокололи». Але в Новому Завіті цей вираз застосовують до розп’ятого Ісуса (Ів. 19:37; Об. 1:7). Якщо Яхве був проколений і на Нього дивилися, й Ісус також був проколений і на Нього дивилися, то Ісус є Яхве. У Посланні до филип’ян 2:10-11 Павло розтлумачує, що текст Іс. 45:22-23 стосується Ісуса. Більше того, ім’я Ісуса використовують разом з іменем Яхве в молитві: «Благодать і мир вам від Бога Отця нашого і від Господа Ісуса Христа» (Гал. 1:3; Еф. 1:2). Це було би богохульством, якби Христос не був Богом. Ім’я Ісуса використовується разом з іменем Яхве у наказі Ісуса хреститися «в Ім’я [однина] Отця, і Сина, і Святого Духа» (Мт. 28:19; див. також 2 Кор. 13:14). В Об’явленні Іван пише, що кожне творіння славило Христа (Агнця) — отже, Ісус не був частиною творіння (5:13).
Божественні дії та якості
Дії, можливі лише для Бога, здійснює Ісус. Він не тільки воскрес із мертвих (Ів. 5:21; 11:38-44) і прощав гріхи (Дії 5:31; 13:38), але й створив Усесвіт (Ів. 1:2; Кол. 1:16-17)! Це твердження набирає ще більшої ваги, коли взяти до уваги, що Яхве сказав, що Він був Сам при творінні (Іс. 44:24). Крім того, Христос володіє якостями, притаманними лише Богові: вічністю (Ів. 8:58), всюдиприсутністю (Мт. 18:20; 28:20), всезнанням (Мт. 16:21), всемогутністю (Ів. 11:38-44).
Чудотворення
Тим не менше, одна справа — проголошувати про власну Божественність, чи навіяти комусь віру в це, а зовсім інше — на ділі довести, що це так. Христос засвідчував Своє твердження багатьма чудесами. Це перетворення води на вино (Ів. 2:7), ходіння по воді (Мт. 14:25), збільшення кількості фізичних об’єктів (Ів. 6:11), зцілення сліпого (Ів. 9:7), паралізованого (Мк. 2:3), інших хворих (Мт. 9:35; Мк. 1:40-42) і навіть воскресіння людей із мертвих (Ів. 11:43-44; Лк. 7:11-15; Мк. 5:35). Понад те, Христос Сам воскрес із мертвих. Це зовсім не схоже на так званих умираючих і воскресаючих богів язичницької міфології; нічого подібного на це воскресіння немає в доктринах жодних інших релігій; і ні одне з подібних тверджень не має так багато небіблійних доказів. Згідно зі спостереженнями др. Гері Хабермаса, є щонайменше дванадцять історичних фактів, які визнають навіть нехристиянські, критично налаштовані вчені:
Незаперечні факти, пов’язані зі смертю та воскресінням Христа
- Ісус помер, будучи розп’ятим.
- Він був похований.
- Його смерть призвела до розпачу учнів.
- Стверджують, що Ісусова могила була знайдена пустою через декілька днів.
- Учні вірили, що бачили воскреслого Ісуса.
- Після цього сумніви учнів перетворилися на тверду впевненість.
- Ця вістка була центром проповіді в ранній Церкві.
- Ця вістка проповідувалася в Єрусалимі.
- У результаті цієї проповіді утворилася Церква, що невпинно зростала.
- День воскресіння, неділя, замінив суботу як першочерговий день поклоніння.
- Хома — скептик — був навернений, коли також, як він вірив, побачив воскреслого Ісуса.
- Павло — ворог християн — був навернений, як він вірив, з’явленням воскреслого Ісуса.
Якби навіть хтось збирався заперечувати окремі пункти цього списку, лише кількох із них достатньо, щоб довести воскресіння і підтвердити Благу Вістку: Ісусову смерть, поховання, воскресіння та з’явлення (1 Кор. 15:1-5). Незважаючи на те, що можуть існувати деякі теорії для пояснення одного чи двох з вищенаведених фактів, лише воскресіння пояснює їх усіх. Критики визнають — учні стверджували, що бачили воскреслого Христа. Ні обман, ні галюцинації не могли би змінити людей таким чином, як це зробило воскресіння. По-перше, що вони би мали з обману? Християнство не було популярним і це, однозначно, не принесло би їм жодної користі. По-друге, неправдомовці не стають мучениками. Немає кращого за воскресіння пояснення готовності учнів помирати жахливими смертями за свою віру. Так, багато людей помирає за обман, який вони вважають правдою, але ніхто не вмирає за те, що, точно знає, є неправдою.
Висновок
Христос проголошував Себе Яхве, Він був Богом, Його послідовники вірили в Нього і вважали Його таким. Христос довів Свою Божественність чудесами, включаючи воскресіння, яке змінило світ. Жодні інші гіпотези не можуть пояснити ці факти.
http://www.gotquestions.org/Ukrainian/Ukrainian-deity-Christ.html