Я не вмію казати «Ні». Якось я розповів своєму другові про чергову халепу, до якої я потрапив через це невміння. Він і розповів мені про три «Ні».
Перше «Ні» — це бар’єр, через який дуже важко переступити людині, яка легко піддається впливу друзів. Тут допоможуть ось такі роздуми. Ти зможеш сказати це надзвичайно важливе слово, якщо ти…. умреш! Так, умреш для гріха.
Ось уяви, що посеред кімнати стоїть труна. До неї підходить двійко «друзяк».
— Федьку, вставай! Досить вилежуватися. Ти ж хочеш собі людський телефон? Ми тут нагледіли одну тему. Там собаки нема, дідуля живе — ледь повзає. Якщо «піднімемо тему», то там нам всім вистачить. Без тебе не прикольно, самі не витягнемо. Ну, вставай!
А у відповідь — мовчання. Бо ж трупи не розмовляють. І телефони їм не потрібні. А «друзяки» дуже швидко змиряться і залишать його в спокої.
Ти скажеш, важко, бо ти живий? Ти боїшся? Чого саме? Найчастіше — образити когось своєю відмовою. Для тебе важливі стосунки? Вірю. Та що ти втратиш? «Друзяк»? Можливість мати якісь матеріальні здобутки? Своє обличчя? Це обман. Живучи в чистоті, ти надбаєш гідних друзів. Бог, дивлячись на твоє життя, дасть тобі більше, ніж ти думаєш. Тобі сподобається не ховати своє обличчя, а підіймати його до Бога.
Ти вмер для гріха. Якщо це правда, то твої дії щодо всього, що можна назвати гріхом, це — «я вмер».
«Мій сину, як грішники будуть тебе намовляти, то з ними не згоджуйся ти!» (Пр. 1:10).
Друге «Ні» — бар’єр, який насамперед потрібно навчитися бачити. Бувають справи, які не є гріхом і навіть, можна сказати, корисні. Та ці справи заважають тобі зосередитися на важливому. Ось, наприклад: незабаром іспит. Ти готуєшся, учиш, гризеш граніт науки. Аж раптом тобі пропонують узяти участь у виставі. Це ж так класно! Ти від природи актор, вивчити слова — не проблема. Усе, рішення прийнято! Театр. Але… щодня ти повинен приходити на репетиції, готуватися з постановкою голосу, згадати уроки хореографії, відвідати примірки костюмів та ще багато чого. Що ти вибереш? Ти маєш сказати «Ні» сам собі, відмовитися від того, що відволікає тебе від важливого.
«Хай послухає мудрий і примножить науку, а розумний здобуде хай мудрих думок» (Пр. 1:5).
Третє «Ні» — бар’єр, який берегтиме тебе. Про що я? Часто трапляються обставини й люди, які просто крадуть твій час. Згадай, ти сподівався відпочити після важкої праці хоч півгодинки, аж раптом… контакти! Ти тільки ввімкнув комп, а тут 12 неприйнятих повідомлень. Треба ж відповісти! А тут з’явилися в мережі Толик, Маринка, Юрась. Ти пишеш, читаєш, спілкуєшся… Через годину ти розумієш: час втрачено, відпочинку не буде. Ти думав, що ти таким чином відпочинеш? Ти виснажений, болять очі, голова, а часу на відпочинок уже нема. А ти міг сказати «Ні», відпочити й із новими силами розпочинати нові справи.
А скільки ще таких моментів? «Ні» робить твоє життя безпечним, зберігає твій час, допомагає не втрачати. Навчися користуватися цим важливим словом.
«Навчи нас лічити отак наші дні, щоб ми набули серце мудре!» (Пс. 89:12).
Оксана Смірнова