І. ВИЗНАЧЕННЯ МУДРОСТІ
1. Визначення мудрості в словниках
Мудрість — глибокий розум, що спирається на життєвий досвід (Словник російської мови Ожегова).
Мудрість — розуміння істини, правди та вічних цінностей (Американський тлумачний словник).
Мудрість — глибоке знання, розуміння, узагальнення чогось; досвід (Академічний тлумачний словник української мови).
Мудрість — це правильне використання знання або правильна дія, спрямована на досягнення доброго результату в майбутньому.
2. Мудрість часто асоціюють:
— із знанням;
— з інтелектом, розумом;
— з філософією;
— з досвідом.
II. ВИДИ МУДРОСТІ
Існують два види мудрості: людська та Божа.
Про це можна прочитати в Біблії: «А ми говоримо про мудрість між досконалими, але мудрість не віку цього, ані володарів цього віку, що гинуть, але ми говоримо Божу мудрість у таємниці, приховану, яку Бог перед віками призначив нам на славу, яку ніхто з володарів цього віку не пізнав; коли б бо пізнали були, то не розп’яли б вони Господа слави! Але, як написано: «Чого око не бачило й вухо не чуло, і що на серце людині не впало, те Бог приготував був тим, хто любить Його!» А нам Бог відкрив це Своїм Духом, — усе-бо досліджує Дух, навіть Божі глибини. Хто-бо з людей знає речі людські, окрім людського духа, що в нім проживає? Так само не знає ніхто й речей Божих, окрім Духа Божого. А ми прийняли духа не світу, але Духа, що з Бога, щоб знати про речі, від Бога даровані нам, що й говоримо не вивченими словами людської мудрості, але вивченими від Духа Святого, порівнюючи духовне до духовного» (1 Кор. 2:6–13).
1. Людська мудрість
А. Як Біблія називає людську мудрість?
— Людська мудрість (1 Кор. 2:4, 13).
— Мудрість віку цього (1 Кор. 2:6).
— Мудрість володарів цього віку (1 Кор. 2:6).
— Мудрість світу цього (1 Кор. 1:20).
— Земна, тілесна, демонська мудрість (Як. 3:15).
Б. Як Біблія характеризує людську мудрість?
1 Кор. 3:19: «Цьогосвітня-бо мудрість у Бога глупота».
1 Кор. 1:20: «Хіба Бог мудрість світу цього не змінив на глупоту?»
1 Кор. 1:27: «Бог вибрав немудре світу, щоб засоромити мудрих».
Як. 3:14–16: «Коли ж гірку заздрість та сварку ви маєте в серці своєму, то не величайтесь та не говоріть неправди на правду, — це не мудрість, що ніби зверху походить вона, але земна, тілесна та демонська. Бо де заздрість та сварка, там безлад та всяка зла річ!».
1 Кор. 2:14: «А людина тілесна не приймає речей, що від Божого Духа, бо їй це глупота, і вона зрозуміти їх не може, бо вони розуміються тільки духовно».
2. Божа мудрість
А. Як ще Біблія називає Божу мудрість?
— Божі глибини, розум Господній, розум Христів (1 Кор. 2:6–16).
— Духовна мудрість (1 Кор. 2:10–11).
— Премудрість Божа (1 Кор. 2:6–16).
— Мудрість, що зверху походить (Як. 3:17).
Б. Як Біблія характеризує Божу мудрість?
- Істинна мудрість — у Бозі: «Мудрість та сила — у Нього; Його рада та розум» (Йов. 12:13), «Бо Він аж на кінці землі придивляється, бачить під небом усім» (Йов. 28:24), «Нехай буде благословенне Боже Ім’я від віку й аж до віку, бо Його мудрість та сила» (Дан. 2:20).
- Божа мудрість глибока й незбагненна: «О глибино багатства, і премудрости, і знання Божого! Які недовідомі присуди Його, і недосліджені дороги Його!» (Рим. 11:33).
- Божа мудрість велика: «Велика премудрість Його!» (Іс. 28:29).
- Божа мудрість багатогранна: «найрізніша мудрість Божа» (Еф. 3:10).
- Божа мудрість неперевершена: «Бо Тобі це належить, бо між усіма мудрецями народів і в усьому їхньому царстві немає такого, як Ти! (Єр. 10:7).
В. Приклади Божої мудрості
Мудрість Соломона. «…І стали боятися царя, бо бачили, що в ньому Божа мудрість, щоб чинити суд» (1 Цар. 3:28); «і дав Бог Соломонові дуже багато мудрості та розуму» (1 Цар. 5:9).
Мудрість Ісуса. «А Дитина росла та зміцнялася духом, набираючись мудрости. І благодать Божа на Ній пробувала… Усі ж, хто слухав Його, дивувалися розумові та Його відповідям… А Ісус зростав мудрістю, і віком та благодаттю, у Бога й людей…» (Лк. 2:40, 47, 52).
Мудрість Степана. «А Степан, повний віри та сили, чинив між народом великі знамена та чуда. Тому дехто повстав із синагоги… і зачали сперечатись із Степаном. Але встояти вони не могли проти мудрості й Духа, що він Ним говорив» (Дії 6:8–10).
III. ЯК ДОВІДАТИСЯ, МУДРА ЛЮДИНА ЧИ НІ?
1. Мудрість людини проявляється в її повсякденному житті.
A. Справжня мудрість полягає в богобоязливому житті та смиренності: «Хто мудрий і розумний між вами? Нехай він покаже діла свої в лагідній мудрості добрим поводженням!» (Як 3:13); «Тому докладіть до цього всю пильність, і покажіть у вашій вірі чесноту, а в чесноті — пізнання, а в пізнанні — стримання, а в стриманні — терпеливість, а в терпеливості — благочестя, а в благочесті — братерство, а в братерстві — любов» (2 Петр. 1:5–7).
Б. Справжня мудрість полягає в дотриманні Божих заповідей: «Дивіться, — навчив я вас постанов та законів, як наказав мені Господь, Бог мій, чинити так серед того Краю, куди ви входите, щоб посісти його. Бережіть, і виконуйте їх, бо це мудрість ваша та ваш розум на очах народів, що вислухають усіх постанов тих та й скажуть: Тільки він мудрий та розумний народ, цей великий люд!» (Повт. Зак. 4:5–6); «Отож, кожен, хто слухає цих Моїх слів і виконує їх, подібний до чоловіка розумного, що свій дім збудував на камені. І линула злива, і розлилися річки, і буря знялася, і на дім отой кинулась, — та не впав, бо на камені був він заснований. А кожен, хто слухає цих Моїх слів, та їх не виконує, — подібний до чоловіка того необачного, що свій дім збудував на піску» (Мт. 7:24–26).
B. Справжня мудрість полягає у відокремленні від зла й у ходінні шляхами Божими: «Хто мудрий, то це зрозуміє, розумний — і пізнає, бо прості Господні дороги, і праведні ходять по них, а грішні спіткнуться на них!» (Ос. 14:10); «Не будь мудрий у власних очах, — бійся Господа та ухиляйся від злого!» (Пр. 3:7).
2. Справжня мудрість — дарунок від Бога
А. Бог — єдине джерело мудрості (Дан. 2:20–21).
Б. Бог дає мудрість тому, хто Його про це просить (Як. 1:5; Пр. 2:3–6; 1 Цар. 3:11–12; Екл. 2:26; Кол. 1:9).
В. Божу мудрість нам відкриває Дух Божий (1 Кор. 2:10, 12:8; Еф. 1:17; Іс. 11:2).
Г. Ісус Христос — Божа мудрість (1 Кор. 1:30; Кол. 2:3).
3. З чого починається мудрість?
Пр. 1:7: «Страх Господній — початок премудрості, нерозумні погорджують мудрістю та напучуванням».
Пр. 9:10: «Страх Господній початок премудрості, а пізнання Святого — це розум».
Пс. 110:10: «Початок премудрості — страх перед Господом, добрий розум у тих, хто виконує це, Його слава навіки стоїть!».
4. Знання надимає і саме собою мудрістю не є (1 Кор. 8:1).
5. Немудре Боже мудріше людської мудрості! (1 Кор. 1:25).
6. Блага звістка для тих, хто гине, — глупота, а для тих, хто спасаються, — сила Божа (1 Кор. 1:24).
IV. НАСЛІДКИ
1. Наслідки прийняття Божої мудрості
- Дає благословення (Пр. 3:13).
- Продовжує життя (Пр. 3:16).
- Дає життя (Екл. 7:12).
- Приносить радість (Пр. 27:11; 29:3).
- Дає нам сили (Екл. 7:19).
- Зціляє нас (Пр. 3:7; 12:18).
- Охороняє й оберігає (Пр. 28:26).
- Стереже від гріха (Пр. 2:10–17).
2. Наслідки відкидання Божої мудрості
• Псалом 1. «Блажен муж, що за радою несправедливих не ходить, і не стоїть на дорозі грішних, і не сидить на сидінні злоріків, та в Законі Господнім його насолода, і про Закон Його вдень та вночі він роздумує! І він буде, як дерево, над водним потоком посаджене, що родить свій плід своєчасно, і що листя не в’яне його, і все, що він чинить, — щаститься йому! Не так ті безбожні, — вони як полова, що вітер її розвіває! Ось тому-то не встоять безбожні на суді, ані грішники у зборі праведних, — дорогу-бо праведних знає Господь, а дорога безбожних загине!»
• Притчі 1:24–33. «Бо кликала я [мудрість], та відмовились ви, простягла була руку свою, та ніхто не прислухувався! І всю раду мою ви відкинули, картання ж мого не схотіли! Тож у вашім нещасті сміятися буду і я, насміхатися буду, як прийде ваш страх. Коли прийде ваш страх, немов вихор, і привалиться ваше нещастя, мов буря, як прийде недоля та утиск на вас, тоді кликати будуть мене, але не відповім, будуть шукати мене, та не знайдуть мене, — за те, що науку зненавиділи, і не вибрали страху Господнього, не хотіли поради моєї, погорджували всіма моїми докорами! І тому хай їдять вони з плоду дороги своєї, а з порад своїх хай насищаються, — бо відступство безумних заб’є їх, і безпечність безтямних їх вигубить!».
ВИСНОВОК
Біблійна концепція мудрості докорінно відрізняється від класичного уявлення про людську мудрість, що полягає в пошуку сенсу життя й таємниць буття за допомогою філософських міркувань і умовиводів. Першим і найголовнішим принципом біблійної (Божої) мудрості є смиренність людини перед Господом Богом, що полягає в слухняності й покорі Його заповідям. Саме ця ідея простежується у всіх біблійних книгах мудрості: у Книзі Йова, Псалтирі, Приповістках Соломонових і Книзі Еклезіастовій.
Роман і Євгенія Сверлови
Із сайту Біблійного дискусійного клубу (http://cogmtl.net)