Мета
Освітня мета: навчати дітей, що Біблія – це Слово Бога до людей, що це унікальна і життєво необхідна Книга для кожної людини.
Виховна мета: виховувати повагу до Бога, Який любить нас і дав нам Своє Слово.
Розвиваюча мета: розвивати в дітях інтерес до читання та вивчення Слова Божого і застосування Його в житті.
Біблійна основа
Вірші з Біблії: Євр. 1:1; Єр. 33:3; Мт. 19:13-14, Мк. 10:13-14, Лк. 18:15:16.
Біблійна історія: Буття 18:1-15; Вихід 19.
Ключовий вірш: «…багато разів і багатьма способами… промовляв Бог» (Євр. 1:1).
Словник понять і термінів: пророк.
Обладнання та наочність: ілюстрації до текстів Біблії, фонограми музики до фрагментів уроку.
Міжпредметні зв’язки: природа, історія, географія.
Література до уроку:
- Біблія / Пер. проф. І. Огієнка. – К.: УБТ, 2002.
- Біблія для дітей. – К., 1992.
Хід уроку
І. Вступна частина
Вітання
Налагодження контакту з класом
Повідомлення теми та мети уроку
ІІ. Основна частина
Подача нового матеріалу
Сьогодні я хочу розповісти одну історію, яка трапилася зі мною ще взимку. Бог подарував мені цікаву розмову з одним хлопчиком на ім’я Павлик. А було це так. На одному з уроків мені здалося, що він займається сторонніми справами і не слухає мене, та я помилялася, бо через деякий час Павлик вигукнув:
– Я хочу вас щось запитати!
– Запитуй.
– Як Бог міг писати Біблію, адже Він не має тіла? Як Бог може з нами говорити? Хіба я можу чути Його голос?
Проторохкотівши свої запитання, Павлик на мить зупинився, а потім з викликом мовив:
– А тепер можете відповідати, я вас слухаю.
Ви знаєте, діти, Павлик мене анітрохи не здивував. Такі запитання ставить багато людей у світі. Це справді важко собі уявити, що величний Творець Всесвіту, всемогутній, всесильний Господь бажає спілкуватися з нами. Але це правда.
Він турбується про кожного з нас по-особливому. А саме, дає для нас все необхідне: одяг, їжу, дім, в якому кожен з нас живе, а найголовніше – батьків. Якщо кожному з нас замислитися над тим, що ми отримали від Бога, то повірте, діти, для нас би не вистачило б і дня, щоб перелічити все. Мало того, що Господь турбується про нас, то Він ще й бажає з нами говорити. Бог говорить нам, щоб ми зверталися до Нього, і Він відповість нам, і розкаже про велике та незрозуміле, чого ми не знаємо.
– Чи знаєте ви, Хто сказав перше слово і яку воно мало силу? (Відповіді дітей.)
Про те, що Господь говорить, ми дізнаємося в першому розділі першої книги Біблії – книги Буття, де про це згадується дев’ять разів. Вірші починаються словами «І сказав Бог». Бог Своїм словом творив світ, після кожної Його фрази «І сказав Бог» Всесвіт наповнювався новим змістом. За Його словом з’явилися небесні світила, тваринний і рослинний світ, і як вінець Його творіння – людина.
(Звучить музика, звуки природи, і вчитель показує ілюстрацію, на якій зображено як Бог говорить до Адама і Єви.)
З першими людьми, Адамом і Євою, Бог говорив в Едемському саду, Він приходив до них, щоб поспілкуватися з ними, і їм від цього було приємно і радісно.
– Давайте пофантазуємо, про що міг Бог говорити з Адамом і Євою? Які могли були їхні діалоги? (Відповіді дітей.)
На жаль після гріхопадіння вони втратили можливість говорити з Богом, їх розділив гріх. І зараз також з Богом людей розділяє гріх, через який вони не можуть чути Його голосу.
(Звучить ніжна музика і під цю музику вчитель показує наступну ілюстрацію, на якій зображено як Авраам зустрічається з трьома ангелами у вигляді мандрівників.)
Упродовж історії людства Бог багато разів і по-різному звертався до людей. Так і записано в Біблії: «Багато разів і багатьма способами… говорив Бог» (Євреїв 1:1). Так, наприклад, до Авраама Бог говорив через ангелів. (Учні з дитячої Біблії читають уривок про те, як три ангели у вигляді мандрівників прийшли до Авраама.)
(Звучить тривожна музика і вчитель показує ілюстрацію, на якій зображено як Господь крізь хмари розмовляє з Мойсеєм).
Бог зі Своїми вибраними людьми говорив безпосередньо. І один із таких прикладів, це коли Бог говорив з Мойсеєм на Синайській горі, коли Він дав для народу Десять Заповідей. (Дитяча Біблія, с. 99; Вихід 19.)
У різні періоди життя людей на землі «багато разів і багатьма способами … говорив Бог».
– Діти, як на вашу думку, якими ще способами Бог міг говорити до людей? (Відповіді дітей.)
Декілька заздалегідь підготовлених дітей показують сценку «Розмова Бога з хлопчиком Самуїлом».
Сценка «Розмова Бога з хлопчиком Самуїлом»:
Дійові особи: Самуїл, священик Ілій, автор, голос Бога.
Автор: Одного вечора Ілій вже відпочивав. Маленький Самуїл також спав. Та раптом, крізь сон, він почув, що хтось кличе його.
Голос Бога: Самуїле!
Самуїл: Ось я!
Автор: Хлопчик встав і побіг до Ілія, щоб запитати, для чого той його кликав.
Ілій: Я не кликав тебе.
Автор: Тоді Самуїл пішов і ліг. І ось він вдруге почув, що хтось його кличе.
Голос Бога: Самуїле!
Автор: Тоді він знову підійшов до Ілія і сказав.
Самуїл: Ось я, ти кликав мене?
Автор: Він подумав, що і цього разу Ілій кличе його.
Ілій: Я не кликав тебе, сину мій, іди назад і лягай спати.
Автор: Самуїл ліг, та невдовзі він знову почув чийсь голос, що кликав його.
Голос Бога: Самуїле!
Автор: Він подумав, що і цього разу його кличе Ілій, і підійшов до нього.
Самуїл: Ось я, ти кликав мене?
Автор: Аж тоді Ілій зрозумів, Хто кликав Самуїла. Ілій сказав Самуїлові, щоб той йшов і лягав спати, а коли Господь прийде і покличе його, відповів так: «Кажи, Господи, бо раб Твій слухає Тебе». Самуїл ліг знову, і невдовзі прийшов Господь і покликав.
Голос Бога: Самуїле!
Автор: Тоді Самуїл сказав.
Самуїл: Говори, Господи, бо слухає раб Твій!
Вчитель: До цього часу ніколи Господь не розмовляв з Самуїлом і йому, напевно, дуже хотілося дізнатися, що Господь йому скаже.
Якщо когось із вас зацікавило те, що саме сказав Господь Самуїлові, то прочитайте в Дитячій Біблії оповідання «Юний пророк».
(Вчитель прикріплює на дошку ілюстрацію, на якій зображено як Господь говорить до Самуїла через сон.)
У прадавні часи Бог обирав певних людей, щоб вони були пророками.
– Чи знаєте ви, хто такі пророки? (Відповіді дітей.)
Пророк – грецьке слово «профетес» означає «глашатай» – людина, яка говорила від імені Бога.
З пророками Бог розмовляв і через них Він давав настанови та поради людям. Пророки передавали волю Божу народові. Але за те, що народ обманював свого Бога і не був Йому вірним та не виконував Божих повелінь, Господь мовчав 430 років. Останнім із пророків, через якого Бог говорив до людей, був Іван Хреститель.
(Вчитель прикріплює на дошку ілюстрацію, на якій зображено як Іван Хреститель проголошує людям про Месію.)
– Можливо, хтось із вас знає, хто такий Іван Хреститель і що він робив? (Відповіді дітей.)
Уявімо собі, що в наше місто повинна приїхати якась відома особа, президент, наприклад.
– Як ви думаєте, що будуть робити в місті? (Відповіді дітей.) Так, будуть прибирати вулиці, планувати зустрічі, будуть про це говорити по телебаченню, щоб коли він приїде, люди були проінформовані.
Те саме робив і Іван Хреститель: він готував народ до приходу Ісуса Христа. Він говорив, що потрібно покаятися, щоб жити в мирі з Богом.
Господь бачив, як страждає Його народ. Безумовна любов Бога до грішного Його творіння вилилася в Його Сині Ісусі Христі, який говорив до людей через чудеса, притчі, через Свою смерть та воскресіння.
Ісус Христос також дуже любив спілкуватися з дітками. Коли Він проповідував, біля Нього завжди збиралося чимало людей, до Нього також приносили дітей, щоб Він їх благословляв. А учні забороняли їм. Побачивши це, Ісус обурився і сказав їм: Пустіть дітей, хай приходять до Мене, і не забороняйте їм, бо таких є Царство Боже! ( Мт. 19:13-14, Мк.10:13-14, Лк.18:15:16).
(Вчитель прикріплює на дошку ілюстрацію, на якій зображено як Ісус говорить з дітьми.)
Ми також з вами можемо чути Бога, Який промовляє до нас: «Прийди до Мене і Я покажу для тебе Мій прекрасний духовний світ, світ любові і добра, радості і перемоги над гріхом, світ вічного життя».
(Вчитель показує Біблію.)
Сьогодні Бог говорить до нас через Своє Слово, яке Він залишив, тобто Біблію. Він торкався Духом Святим людей, які були вірні та слухняні Йому. Дотримуючись Його вказівок, люди записували те, що для них було дано Божою волею. Біблія – є богонатхненною Книгою, яка корисна кожному з нас для навчання та виховання. Вона дана нам Богом. Це незвичайна Книга, вона є голосом самого Бога до нас. І слід пам’ятати, що Бог не залишив нам ніякого іншого Слова, окрім Біблії. Це Його відкриття, яке Він залишив для людей. В Його Слові ми знаходимо закони людських стосунків. Слово Боже є надзвичайно сильне і могутнє, воно здатне змінювати життя як окремої людини, так і цілої нації.
Закріплення матеріалу уроку:
– Отже, давайте пригадаємо, як Господь говорив та говорить до людей. (Відповіді дітей.)
(По ілюстраціях, які висять на дошці, діти повторюють вивчений матеріал.)
Вивчення ключового вірша методом пазлів.
Впродовж уроку ви не раз чули біблійний вірш. Щоб дізнатися, що то був за вірш, вам необхідно буде знайти в класі заховані розрізані аркуші ватману, на яких написаний цей вірш і прикріпити його на дошці. (Дітей ділять на команди, і капітани команд шукають розрізаний біблійний вірш і по порядку кріплять його на дошці).
– Діти, ще надзвичайно важливо вивчати вірші з Біблії напам’ять, щоб Слово нашого Господа завжди було в нашому серці. Навіть тоді, коли не буде Біблії, то з нашої пам’яті ніхто не зможе витерти слова Істини.
(Рекомендується вивчати вірш напам’ять будь-яким методом на вибір вчителя.)
– Діти, пам’ятайте про те, що «багато разів і багатьма способами … промовляв Бог» (Євр. 1:1). Його слова записані в Біблії. Слово Боже є істина і читати його потрібно щодня. Ви тільки уявіть собі, що це Сам Бог через Своє Слово вчить вас вічному і прекрасному, ви повинні бути вдячними та слухняними Йому.
Читайте Біблію, бо через неї з вами говорить Бог!
Домашнє завдання:
Поділитись отриманими на уроці знаннями з рідними і друзями.
Прочитати біблійні вірші, біблійні історії.
Вивчити напам’ять ключовий вірш.
автор Р. Ковальчук