28 липня 2019 року в Національній академії педагогічних наук України відбувся молитовний сніданок учених. Особливим гостем цього дійства став Стів Бенхам, доктор музичних мистецтв зі США.
У дружньому колі зібрались науковці, ректори та проректори вишів для спільного читання Біблії, молитви й обговорення актуальних питань сьогодення.
Захід ініціювала Асоціація вчених-християн України, яка об’єднує науковців різних галузей, зокрема й мистецтвознавців. Наразі актуальним у суспільстві є питання мистецької освіти, тому й говорили про вплив музики на формування особистості молодого покоління, розвиток культури й духовності народу.
Стів Бенхам — професор кафедри музичної освіти в Університеті Дюкейн, директор організації «Музика у світовій культурі», розповів про нові наукові дослідження стосовно впливу музики на розвиток та здоров’я дитини.
Науковці радять, особливо в перші п’ять років життя, давати дітям слухати багато музики різних стилів, різних тональностей: мінорну та мажорну. Це сприяє розвитку відчуття ритму в дитини, що, своєю чергою, впливає на роботу серця, створюючи менший кров’яний тиск, зменшує відчуття смутку та депресії.
Під час занять музикою чудово поєднуються інтелектуальний і фізичний розвиток. При постійних заняттях у корі головного мозку формується особливий зв’язок між нейронами, спричиняючи утворення ендорфіну (дофаміну) — гормону задоволення, щастя.
Стів Бенхам також узяв участь у відкритій дискусії учасників молитовного сніданку, висловивши свої думки стосовно таких питань:
— Що ефективніше: впроваджувати професійні уроки музики та співу в загальноосвітніх школах, чи зберігати окремі професійні музичні школи для обдарованих дітей?
— У США намагаємось впровадити поглиблені уроки музики та вивчення інструментів у звичайних школах. Один із сенаторів узяв на себе відповідальність впровадження класу співу в кожній школі, надаючи перевагу народному стилю, що позитивно вплинуло на загальну успішність учнів.
Однак не всі діти прагнуть стати професійними музикантами, тому для отримання музичного сертифіката необхідно вчитися в окремих музичних студіях із вивченням сольфеджіо та специфіки музичного інструменту.
В Америці 97 % загальноосвітніх шкіл мають можливість додатково вчити дітей гри на музичних інструментах — струнних та духових — у ході навчального процесу. Спів та слухання музики формує невидимий зв’язок між інтелектом особистості та творчістю, що надихає пізнавати, розвиватися, творити, жити.
— Яка роль ментальності й особливостей культури народу під час вивчення музики?
— Надзвичайно важливим є врахування культурних особливостей та специфіки народності під час вивчення музики. Щоб зрозуміти класичну музику Баха, необхідно хоч трішки вникнути в історичні та культурні обставини, за яких жив та творив композитор.
Американські волонтери, приїжджаючи в Україну 20 років тому, були здивовані, що українці переважно не готові до плескання в долоні під час церковних богослужінь, оскільки вважають, що перед Богом необхідно схилитися на коліна. Тоді як у США це нормально, а в Африці в церкві всі підтанцьовують, а якщо хтось — ні, то це ознака публічного покаяння за гріх перед громадою. Хто має рацію?
Правила не прописані в Біблії, церковне поклоніння об’єднує Ісус, Біблія та молитва. Культурний важіль не впливає на щирість почуттів. Потрібно вивчати історію та ментальність народу, щоб зрозуміти його душу.
— Заснування вищих навчальних закладів у США, як і в Україні, має християнське коріння. Чи багато християн нині працюють в університетах? Чи дозволяють адміністрації відкрито говорити про віру в Бога? Чи об’єднуються вчені-християни в межах університетів та країни?
— Джон Гарвард, засновник Гарвардського університету, тривалий час лобіював у вищому навчальному закладі християнські духовні та моральні цінності. Студенти практикували молитви, читання Біблії та співи псалмів, що формувало загальний рівень духовності та соціальної відповідальності щодо навколишніх, держави, бізнесу, мистецтва.
Відмова від подібних духовних практик і проголошення терпимості до безбожних принципів призвели до занепаду правди та формування розмитих ідеалів, гріховності й розпусти серед студентства, викривлення істини. Проте не зважаючи на гріховні тенденції сьогодення, учені-християни в США акумулюють зусилля задля впровадження у вихованні молодого покоління духовно-моральних цінностей, використовуючи різні методи, зокрема, музику й співи.
Ми як учені збираємося щотижня разом в університетах, читаємо Біблію та молимося один за одного та за наш університет. Це надихає та дає наснаги творити нові добрі справи.
Християни можуть використовувати університетську аудиторію для своїх біблійних дискусій, атеїсти теж мають такі права. У нас є свобода думки вченого, свобода наукових пошуків.
Матеріал підготували Ольга Романенко, Роза Лепка